Płock ratuje Ratowo. Koncert charytatywny w bazylice katedralnej

10 lutego 2014 14:55Komentowanie nie jest możliweViews: 199

katedra chór 09 02- Dziel swój chleb z głodnym – tymi słowami, nawiązującymi do czytania z Księgi Izajasza, zachęcił ks. Stefan Cegłowski, proboszcz bazyliki katedralnej w Płocku, zgromadzonych w tej świątyni 9 lutego na koncercie charytatywnym, którego celem było wsparcie renowacji zabytkowego sanktuarium św. Antoniego w Ratowie.

wokalistkiUroczystość rozpoczęła się mszą św. o Boże błogosławieństwo dla czcicieli Padewskiego Lekarza Dusz oraz dobrodziejów sanktuarium. Homilię wygłosił wykładowca Wyższego Seminarium w Płocku, ks. profesor Ireneusz Mroczkowski, odwołując się m.in. do swoich osobistych doświadczeń związanych z postacią św. Antoniego, którego obrał za patrona podczas sakramentu bierzmowania. Wskazał on również, że w przeciwieństwie do gwiazd jednego sezonu, gwiazda św. Antoniego świeci  już osiem wieków, ponieważ nosił on w sobie prawdziwe światło Chrystusa.

Po mszy św. odbył się koncert noworoczno-patriotyczny, w którym wystąpił chór Minstrel z płockiej Małachowianki pod dyrekcją Sławomira Gałczyńskiego, Anna Koźlakiewicz – sopranistka z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, która wykonała m.in.  recytatyw i arię z kantaty Jauchzet Gott in allen Landen Jana Sebastiana Bacha oraz młode wokalistki z Liceum im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu – Kinga Kowalkowska i Natalia Zalewska. Na organach akompaniował pianista Jarosław Domagała.

Podczas koncertu zaprezentowano tradycyjne polskie kolędy, pieśni patriotyczne oraz perły klasyki światowej. Jednym jego z celów była kwesta na rzecz osiemnastowiecznego zespołu sakralnego w Ratowie, unikatowego zabytku sztuki sakralnej późnobarokowego stylu zdobniczego zwanego „płonącym rokokiem”, który w chwili obecnej przechodzi gruntowną renowację.

- Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy na różnorodne sposoby wspierają remont naszego sanktuarium, jednocześnie serdecznie zapraszam do odwiedzania tego wyjątkowego miejsca zarówno osoby poszukujące modlitwy, jak również wyciszenia i odpoczynku – zachęcał rektor sanktuarium, ks. Bogdan Pawłowski.

Koncert noworoczno-patriotyczny w bazylice katedralnej jest pierwszą z szeregu inicjatyw przewidzianych na ten rok przez sanktuarium św. Antoniego w Ratowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Komitet Społeczny Ratujmy Ratowo. Kolejną będzie zaplanowany na 9 marca trzeci Antoniański Dzień Skupienia, któremu przyświecają słowa św. Antoniego z Padwy „Miłość jest duszą wiary, bez miłości wiara umiera”, a następną – 23 marca – uroczystości upamiętniające jedną z najkrwawszych bitew powstania styczniowego  w guberni płockiej.

 

Źródło: ks. Bogdan Pawłowski, rektor sanktuarium św. Antoniego w Ratowie.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web