„Ósmy kosz okruchów”: wspaniały prezent dla miłośników poezji śp. ks. Jana Kalinki

1 kwietnia 2014 16:57Komentowanie nie jest możliweViews: 526

Jaromir Kwiatkowski ●

kalinkaBył wieloletnim proboszczem parafii pw. Św. Jadwigi Królowej w Wólce Podleśnej w podrzeszowskiej gminie Trzebownisko. A jednocześnie świetnym poetą. W najbliższą sobotę, 5 kwietnia, odbędzie się wieczór poetycki promujący świeżo wydany zbiór Jego poezji pt. „Ósmy kosz okruchów”.

Ks. Jan Kalinka (1946-2010) pochodził z Mokrzyszowa (obecnie dzielnica Tarnobrzega). Święcenia kapłańskie otrzymał w 1970 r.  W latach 1983-2003 był proboszczem parafii w Wólce Podleśnej. W ostatnich latach życia, które spędził w Domu Księży Emerytów w Słocinie, postępująca choroba wyeliminowała go z życia publicznego.

Wydał kilka tomików poezji: „Widok pielgrzymkowy”, „Jak cienką jest ta zasłona”, “Musiało boleć” i „Gdyby wszystko było proste…”. Jego wiersze ukazały się w kilku antologiach poezji religijnej. Ks. Jan był także laureatem kilku ogólnopolskich konkursów poezji religijnej.

Wiersze ks. Jana może nie dorównywały finezją poezji innego Jana w sutannie -  Twardowskiego, ale reprezentowały podobny typ wrażliwości: były pełne humoru i pochylenia się z troską i serdecznym ciepłem nad człowiekiem, który wciąż a to gubi, a to odnajduje drogę do Boga. Ks. Jan był taki jak Jego wiersze: dobroduszny, pełen ciepła i zawierzenia Panu Bogu.

W ub. roku powstał pomysł, by wydać tom Jego poezji wybranych, na który złożyłyby się najlepsze utwory z poprzednich tomików oraz odnalezione w jego „szufladzie”, nigdzie dotąd nie publikowane wiersze, wśród których – jak zapewnia Dorota Kozioł, poetka z Tarnobrzega, która podjęła się ich zredagowania – znajdują się prawdziwe “perełki”. Zamiar ten udało się szczęśliwie sfinalizować. Tak powstał tom „Ósmy kosz okruchów”, którego promocja odbędzie się w sobotę, 5 kwietnia.  Rozpocznie się o godz. 17 Mszą św. pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby, po której – o godz. 18 – spotkamy się na wieczorze poetyckim wypełnionym wierszami ks. Jana – recytowanymi i śpiewanymi.

Na zdjęciu: podczas wieczoru poetyckiego promującego tomik poezji ks. Jana Kalinki “Musiało boleć”, Rzeszów 1998 r. W środku – ks. Jan Kalinka. Z prawej: aktor Andrzej Piecuch (recytacje), z lewej: red. Jaromir Kwiatkowski (wywiad na żywo z ks. Janem).