Oryginalność św. Jana Bosko

31 stycznia 2014 13:25Komentowanie nie jest możliweViews: 506

31 stycznia obchodzimy wspomnienie liturgiczne św. Jana Bosko, prezbitera, wychowawcy i patrona młodzieży, założyciela m.in. zgromadzenia księży salezjanów (jego sylwetkę również opublikowaliśmy na Dzienniku Parafialnym).  Z tej okazji poprosiliśmy ks. Kazimierza Drozda z parafii Opatrzności Bożej w Rzeszowie, prowadzonej właśnie przez salezjanów, o krótką wypowiedź na temat unikatowości systemu wychowawczego ks. Bosko. Ks. Drozd powiedział nam:

drozdMyślę, że oryginalność pedagogiczna św. Jana Bosko to umiejętne połączenie praktyki z myślą wychowawczą. Oryginalność ks. Bosko wyraża się  w sposobie wykorzystania tradycyjnych wartości, tworzeniu środowiska radości, optymizmu i rodzinności, gdzie problemy wychowanków nie są bagatelizowane, lecz przyjmowane z poczuciem odpowiedzialności. Tym, co wyróżnia ks. Bosko, jest całkowite oddanie się młodemu człowiekowi. Oryginalność systemu prewencyjnego ks. Bosko widać także w wielorakich celach wychowania. Księdza Bosko  nazywa się  „świętym młodych”, bo  jego osobista  świętość była wychowująca. Dlatego w swoim systemie wychowawczym połączył religię z rozumem i dobrocią. Przykład księdza Bosko przebywającego wśród swoich wychowanków, rozmawiającego z nimi, doradzającego im, może fascynować i jest ciągle aktualnym wzorem dla każdego dzisiejszego wychowawcy.

Notował JK