III Antoniański Dzień Skupienia w Sanktuarium Św. Antoniego z Padwy w Ratowie

26 lutego 2014 21:10Komentowanie nie jest możliweViews: 226

III Antoniański Dzień Skupienia 09.03Sanktuarium Św. Antoniego z Padwy organizuje 9 marca br.  III Antoniański Dzień Skupienia dla osób chorych, samotnych, zmęczonych życiem, odczuwających stratę kogoś bliskiego, poszukujących porady duchowej, pocieszenia, ale również swojej drugiej połowy, czcicieli Padewskiego Lekarza Dusz oraz wszystkich, którzy w tym dniu po prostu chcą o coś poprosić Boga za pośrednictwem św. Antoniego lub podziękować za otrzymane łaski.

Tegorocznym dniom skupienia, które będą organizowane cyklicznie , towarzyszy wspólne hasło, będące cytatem z kazań św. Antoniego: “Miłość jest duszą wiary, bez miłości wiara umiera”, bo właśnie miłość do Jezusa Chrystusa i do drugiego człowieka była motorem napędowym dla życia i działalności św. Antoniego. Rok 2014 jest również szczególny, bo przypada w nim wielka rocznica związana z historią zakonu franciszkańskiego. 790 lat temu – w roku 1224 – św. Franciszek z Asyżu powierzył bowiem św. Antoniemu misję nauczania braci franciszkanów teologii, dzięki czemu stał on się pierwszym teologiem franciszkańskim. Objaśniał Pismo Święte, wykładając m.in. na Uniwersytecie w Bolonii i Tuluzie. Czynił to w bardzo przejrzysty sposób, ukazując piękno i mądrość słowa Bożego. To wyłącznie dzięki stałemu kontaktowi z Pismem św. – jak nauczał św. Antoni – może się dokonać prawdziwa przemiana człowieka, może odnaleźć on szczęście, którego nie czerpie się z ulotnych ziemskich przyjemności, ale z postawy miłości i podania się woli Boga.

„Zobacz, jak stosownie słowo Boże przyrównuje się do ziarna – pisze św. Antoni w kazaniach – najpierw wypuszcza źdźbło, potem kłos, a w końcu pełne ziarno w kłosie. (…) Gdy słowo Boże zostaje zasiane w grzeszniku, w taki sam sposób przynosi jako źdźbło żal, potem jako kłos wyznanie. Wszelki trud jest bezowocny bez pomocy Bożej. Z Chrystusa jako centrum wybiegają wokół przed siebie wszystkie promienie łask. Gdy dusza leży przed nim jak rola, jest ogrodem Eden, w którym kwitnie miłość jak róża, pokora jako fiołek i czystość jako lilia”.

- Podczas Antoniańskich Dni Skupienia w Sanktuarium w Ratowie zgromadzeni będą właśnie wsłuchiwać się w słowo Boże, uczyć jego rozumienia oraz wspólnie powierzać Panu Bogu za pośrednictwem św. Antoniego  swe prośby, radości, bolączki. Będzie również możliwość odpoczynku w przepięknych wnętrzach zabytkowego pobernardyńskiego sanktuarium lub w urokliwym otoczeniu zawkrzańskiej przyrody okalającej sanktuarium. Będziemy uczyć się miłości do Boga, siebie samych oraz bliźnich poprzez udział w Eucharystii, wspólny śpiew, modlitwę i uwielbienie Boga – zaprasza rektor sanktuarium,  ks. Bogdan Pawłowski.

Dzień Skupienia rozpocznie się o godz. 11.00 odsłonięciem cudownego obrazu św. Antoniego z Padwy, adoracją Najświętszego Sakramentu oraz wspólną modlitwą różańcową, o godz. 12.00 zostanie odprawiona Eucharystia, podczas której homilię wygłosi ks. profesor Ireneusz Mroczkowski. Dzień skupienia zakończy się o godz. 16.00 ceremonią obrania św. Antoniego za patrona oraz ucałowaniem relikwii św. Antoniego.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.sanktuarium-ratowo.pl

Źródło: Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie