III Antoniański Dzień Skupienia. Święty Antoni – człowiek ewangeliczny

10 marca 2014 10:55Komentowanie nie jest możliweViews: 469

III ADS 3III Antoniański Dzień Skupienia, zorganizowany w I niedzielę Wielkiego Postu w sanktuarium św. Antoniego w Ratowie na Mazowszu, upłynął pod znakiem poszukiwania odpowiedzi na pytanie, w czym w dzisiejszych odhumanizowanych czasach powinna przejawiać się postawa miłości do Pana Boga oraz służby drugiemu człowiekowi.

Spotkanie modlitewne rozpoczęło się o godz. 11 odsłonięciem cudownego obrazu św. Antoniego Padewskiego, adoracją Najświętszego Sakramentu oraz modlitwą różańcową. Podczas rozważań różańcowych zgromadzeni uczyli się naśladować postawę  Najświętszej Maryi Panny, u której miłość do Boga i ludzi nierozerwalnie łączy się z całkowitym zawierzeniem swego losu woli Bożej. Podkreślone zostało ponadto głębokie znaczenie codziennej modlitwy do Matki Bożej o wstawiennictwo w różnych życiowych sprawach, do której żarliwie zachęcał św. Antoni Padewski w zawołaniu: „Nulla dies sine Maria” (Żadnego dnia bez Maryi). Jak podkreślał Rigauld, trzynastowieczny biograf św. Antoniego, miał on bowiem „za najlepszą nauczycielkę Matkę Boską, która stała się w jego życiu i śmierci gorącą orędowniczką”.

O godz. 12 została odprawiona msza św., której przewodniczył ks. profesor Ireneusz Mroczkowski. W homilii przytoczył liczna cytaty z kazań św. Antoniego, odnoszące się do czytanej w tym dniu Ewangelii o kuszeniu Chrystusa.

- Św. Antoni to człowiek ewangeliczny – podkreślał ksiądz profesor za błogosławionym Janem Pawłem II -  ponieważ głoszenie Słowa Bożego i sakrament pokuty uczynił dwoma filarami swojej działalności duszpasterskiej. Pomimo upływu wieków człowiek pozostał niezmienny ze swymi słabościami i pokusami. Pycha, wystawianie Pana Boga na próby, służenie mamonie i innym bożkom w równym stopniu atakowały dusze ludzkie w czasach Chrystusa, dusze słuchaczy kazań św. Antoniego i nasze. I tak samo dziś jak przed wiekami, jedyną obroną przed tymi pokusami jest całkowite zawierzenie opatrzności Bożej. „Pyszałek – jak nauczał św. Antoni – chce być pierwszy za każdą cenę, dlatego nie znosi żadnego autorytetu. (…) Dobroć i pokora są najmilsze Bogu i ludziom. Człowiek dojrzewa w pokorze serca. Im bardziej się on umniejsza w sobie, tym więcej Bóg wzrasta w nim”.  Stąd tak wiele w jego kazaniach i listach wezwań do  wzbudzenia w sobie szczerego żalu za grzechy oraz niestrudzonego mozolnego uczenia się  dobroci i pokory.

IIIADS 1Po Eucharystii, pod przewodnictwem ks. Lecha Piórkowskiego, egzorcysty i ojca duchownego Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, zgromadzeni modlili się przed cudownym obrazem św. Antoniego o uzdrowienie z różnorodnych chorób duszy i ciała oraz dziękowali za otrzymane łaski. Piękną oprawę muzyczną mszy św. oraz modlitwy o uzdrowienie zapewnił zespół wspólnoty modlitewnej „Żywa woda”, działającej przy parafii Matki Bożej Królowej Polski w Mławie.

Później uczestnicy dnia skupienia mieli możliwość odpoczynku na świeżym powietrzu i zwiedzenia zabytkowych wnętrz osiemnastowiecznego kompleksu klasztornego w Ratowie, będących unikatowym przykładem sztuki sakralnej późnego baroku, zwanej płonącym rokokiem. Modlitewne skupienie zakończyło się nowenną do św. Antoniego, liturgicznym obrzędem błogosławieństwa chorych oraz ucałowaniem relikwii św. Antoniego.

W dniu skupienia uczestniczyło 120 osób z diecezji płockiej, w tym w szczególności z Płocka, Mławy i dekanatu strzegowskiego oraz pielgrzymi z Warszawy, Piaseczna, Łodzi i Stargardu Szczecińskiego.

Na zakończenie ksiądz rektor Bogdan Pawłowski zaprosił zgromadzonych do przybycia 23 marca pod krzyż-obelisk powstańczy w pobliskim Wróblewie, gdzie o godz.12 zostanie odprawiona msza św. polowa w intencji powstańców poległych w jednej z najkrwawszych bitew 1863 roku w Guberni Płockiej oraz zostanie zaprezentowane widowisko plenerowe „Gloria victis”, przygotowane przez dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Radzanowie.

Ks. rektor serdecznie zaprasza również do udziału w IV Antoniańskim Dniu Skupienia w ratowskim sanktuarium, który odbędzie się 11 maja b.r., tradycyjnie o godz. 11, a wcześniej – do uczestnictwa we mszy św. o Boże błogosławieństwo dla czcicieli św. Antoniego, która zostanie odprawiona 6 kwietnia  br. o godz. 18  w Bazylice Katedralnej w Płocku.

Mottem cyklu tegorocznych Antoniańskich Dni Skupienia w sanktuarium w Ratowie są słowa z kazania św. Antoniego z Padwy: „Miłość jest duszą wiary. Bez miłości wiara umiera”. Celem tych spotkań jest rozważanie nauczania Padewskiego Lekarza Dusz oraz wspólna modlitwa przed cudownym obrazem i relikwiami świętego w intencjach zanoszonych przez pielgrzymów. 

 

 Źródło: Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie

 

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web