Chwalić Boga każdym dźwiękiem

30 stycznia 2014 05:54Komentowanie nie jest możliweViews: 950

Z Agnieszką Musiał, wokalistką zespołu New Life’m, rozmawia Jaromir Kwiatkowski

agnieszka musiałZespół New Life’m zagrał w niedzielę, 26 stycznia, w kościele w Boguchwale k. Rzeszowa, koncert kolęd. Przeżywamy akurat ostatnie dni okresu kolędowania, który kończy się co roku w święto Matki Bożej Gromnicznej, 2 lutego. Nie ma chyba osoby, która nie lubiłaby śpiewać kolęd. Dlaczego właściwie je tak kochamy?

Wydaje mi się, że przede wszystkim dlatego, iż kojarzą nam się z ciepłymi wspomnieniami. Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z czasem rodzinnym, przebywaniem wśród bliskich, z radością, ciepłem, miłością. Pewnie stąd bierze się to, że tak bardzo lubimy śpiewać kolędy.

Kolędy wydają się utworami nieskomplikowanymi i zamkniętymi pod względem muzycznym. Wydawać by się mogło, że nie da się z nich nazbyt wiele muzycznie „wycisnąć”. Tak jednak nie jest, o czym świadczą wersje kolęd w wykonaniu rodziny Pospieszalskich, muzyków jazzowych, czy choćby – jak mieliśmy okazję przekonać się w niedzielę – zespołu New Life’m.

Wydaje mi się, że kolędy można porównać do standardów jazzowych. Albo inaczej: standardy jazzowe można porównać do kolęd. Jeżeli zachowamy podstawę kolędy, czyli zapis rytmiczny, linię melodyczną (z reguły bardzo piękną) oraz słowa, to dopiero wtedy możemy „ubrać” kolędę w to, co nam w duszy gra. Rzeczywiście, nasze aranżacje podczas koncertu w Boguchwale były zróżnicowane: były elementy reggae, bluesa, soulu, muzyki jazzowej. Ale  proszę zauważyć, że wszyscy z nami te kolędy śpiewali, gdyż podstawa była niezmienna. Jest ona tak piękna i urzekająca, że wydaje mi się, iż jest to „świętość”, której nie należy naruszać.

Repertuar był raczej znany. Z jednym wyjątkiem: zaśpiewaliście przepiękną wschodnią kolędę. Skąd się ona wzięła w repertuarze zespołu?

Przyznam, że kiedy był kompletowany repertuar kolędowy, to jeszcze wtedy nie śpiewałam w New Life’m, więc nie wiem dokładnie, jak ta kolęda, pod tytułem „Radość dziś nastała” (można jej posłuchać w wykonaniu zespołu Pole Pasterzy na naszym portalu w kąciku YouTube – przyp. red.), w nim się znalazła. Natomiast śmiało mogę powiedzieć, że bardzo, bardzo ją lubię i że podczas koncertów jest ona zawsze bardzo ciepło przyjmowana. Jest to kolęda bardzo popularna na Ukrainie. Kiedy rozmawiam z naszymi sąsiadami zza miedzy, często mówią, że u nich w domach śpiewa się właśnie tę kolędę. Cieszę się, że również my możemy ją wykonywać.

Zespół New Life’m jest jednym z prekursorów profesjonalnie zagranej muzyki chrześcijańskiej w Polsce. Jednak tej muzyki darmo szukać w świeckich rozgłośniach radiowych, czy stacjach telewizyjnych. Publicznych czy prywatnych – bez znaczenia. Pani, z tego co wiem, uczestniczy w różnych świeckich projektach, m.in. jazzowych. Czy śpiewając z New Life’m czuje Pani, że śpiewa w „drugim obiegu”, w jakiejś niszy?

Powiem szczerze, że nawet nie zastanawiam się nad tym, czy jest to muzyka niszowa, czy nie. Staram się iść za głosem serca i pragnieniami, które – mam nadzieję – wlewa do niego Pan Bóg. Jeśli chodzi o projekty jazzowe czy inne – nazwijmy je świeckimi – w których biorę udział, to też staram się każdym dźwiękiem chwalić Pana Boga i z reguły nie są to projekty komercyjne. Zdarzyło mi się wziąć udział w typowo komercyjnym projekcie „Michael Jackson symfonicznie” i przyznam, że nie zauważyłam większej różnicy w moim podejściu do śpiewania. Robię to, co kocham, i staram się robić to jak najlepiej.

Zespół New Life’m od początku stanowi muzyczną podstawę cyklu wielkich koncertów ewangelizacyjnych Jednego Serca Jednego Ducha, które w każde Boże Ciało odbywają się w Rzeszowie. Pomysłodawca JSJD, perkusista Skaldów i świecki rekolekcjonista Jan Budziaszek, powtarza, że zaangażował właśnie New Life’m dlatego, iż jest to zespół, który jak mało kto potrafi modlić się grą i śpiewem.

Nie wiem, czy „jak mało kto”. Mogę odpowiadać jedynie za moich braci z zespołu i za siebie. Staramy się modlić każdym dźwiękiem wydawanym przez głos i poszczególne instrumenty. Staramy się każdym dźwiękiem chwalić Pana Boga.

———————————————————————————————————-

Podstawowy skład New Life’m: Agnieszka Musiał – śpiew; Joachim Mencel – instrumenty klawiszowe, lira korbowa; Robert Cudzich – gitary; Marcin Pospieszalski – gitara basowa, skrzypce (w Boguchwale grał zastępca); Piotr Jankowski – perkusja.

Poniżej: zdjęcia z koncertu kolęd w wykonaniu zespołu New Life’m w Boguchwale. Źródło: parafiaboguchwala.pl

agnieszka1

agnieszka2