Akcja charytatywna. Wesprzyj misje, poślij pączka do Afryki

13 lutego 2014 08:22Komentowanie nie jest możliweViews: 1165

pączekPopularne pączki będą sprzedawane przez kapucynów i wolontariuszy w ramach akcji „Poślij pączka do Afryki”. Zebrane pieniądze wesprą misjonarzy w objętej wojną domową Republice Środkowoafrykańskiej. Ta akcja to inicjatywa krakowskiej Fundacji Kapucyni i Misje oraz przebywającego w Afryce kapucyńskiego misjonarza, brata Benedykta Pączki.

W tegorocznej zbiórce w ramach programu „Wyślij pączka do Afryki” można wziąć udział np. przez kupienie e-pączka. Za pomocą internetowego modułu wpłat na stronie www.tamtamitu.pl każdy będzie mógł wysłać pączka do Afryki w postaci dobrowolnej wpłaty (np. 10, 20, 30 zł) na rzecz misji w Republice Środkowoafrykańskiej. Każdy może też usmażyć pączki i częstować nimi rodzinę, znajomych, kolegów z pracy, prosząc jednocześnie o datki na misje.

Akcję można także wesprzeć kupując pączki w cukierniach, które włączyły się w projekt (ich listę można znaleźć na stronie www.tamtamitu.pl). Po podpisaniu stosownej umowy będą one sprzedawały „pączki afrykańskie” – o złotówkę droższe od zwykłych (1 zł to koszt utrzymania dziecka przez jeden dzień w Republice Środkowoafrykańskiej). Jak podaje serwis e-kai, do akcji włączyło się już ponad 50 szkół i 10 cukierni z całej Polski.

Pomysł akcji wziął się od nazwiska misjonarza, brata Benedykta, który jeszcze przed wyjazdem na misje organizował akcję „Benedykt Pączka zaprasza na pączka”, której celem było pozyskanie funduszy na otwarcie pierwszej w Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie szkoły muzycznej.

Od września 2013 r. brat Benedykt przebywa na misjach w Republice Środkowoafrykańskiej, w miejscowości Ngaoundaye. Jako misjonarz głosi ewangelię, ale często jego obecność wykracza poza zadania związane z posługą kapłańską. Np. od początku swojej misji realizuje projekt dokarmiania i kształcenia dzieci. Potrzeby są duże, bo jest  to kraj od 20 lat targany wojną domową.

Już w październiku 2013 r. pod okiem misjonarza rozpoczęła działalność szkoła muzyczna TAMTAMITU (www.tamtamitu.pl) w której utalentowane dzieci, osierocone bądź z ubogich rodzin, mogą skorzystać z ciepłego posiłku, a także kształcić się i rozwijać talenty, zyskując szansę na lepszą przyszłość. Jest to pierwszy taki projekt. W Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej nie ma ani jednej szkoły muzycznej, podczas gdy mali Afrykańczycy posiadają wybitny słuch i potencjał muzyczny. Aktualnie w szkole uczy się 55 dzieci. Koszt jednego ciepłego, kalorycznego posiłku, na bazie kaszy kukurydzianej, oraz koszt kształcenia dziecka to tylko 1 zł dziennie. Aby dokarmiać i uczyć dzieci przez cały 2014 rok potrzeba 20 tys. zł.

Niestety, w ostatnich tygodniach sytuacja mocno się skomplikowała. Nastąpiła eskalacja konfliktu wewnątrz kraju. Misje napadane są przez kolejne bandy rebeliantów, zmierzające w stronę Czadu. Misjonarze już kilkakrotnie zostali ostrzelani i okradzeni. Giną niewinni ludzie. Bracia kapucyni wraz z bratem Benedyktem zostali na miejscu. Nie chcą opuszczać swoich podopiecznych.

Akcja „Poślij pączka do Afryki” rozpocznie się w najbliższą sobotę. Finał  – w tłusty czwartek 27 lutego.

Opr. Jaromir Kwiatkowski

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web