21 września – „Niedziela ze Świętym Zygmuntem Szczęsnym Felińskim” w mikstackiej parafii

17 września 2014 06:28Komentowanie nie jest możliweViews: 660

Zygmunt_Szczęsny_Feliński_01Ks. Krzysztof Ordziniak, Małgorzata Strzelec ●

Przed nami kolejna ciekawa i potrzebna inicjatywa duszpasterska. 21 września w parafii pw. Trójcy Świętej w Mikstacie zostanie zorganizowana „Niedziela ze Świętym Zygmuntem Szczęsnym Felińskim”. Dlaczego właśnie w tym dniu i dlaczego w Mikstacie?

17 września Kościół wspomina św. abpa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, który 18 sierpnia 2002 roku został przez Jana Pawła II ogłoszony Błogosławionym, a 11 października 2009 roku Benedykt XVI włączył Go w poczet Świętych. Wspomnienie w liturgii Kościoła przypada na dzień Jego narodzin dla nieba.

Dlaczego „Niedziela ze Świętym Zygmuntem Szczęsnym Felińskim” odbędzie się właśnie w Mikstacie? Bo to właśnie On, w 1857 roku, założył Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, które już od 1921 roku posługują w naszej wspólnocie parafialnej. Warto więc zapoznać się z tą niezwykle ciekawą, ważną, ale chyba i trochę mało znaną postacią Kościoła. Poznać po to, by lepiej zrozumieć charyzmat posługi naszych Sióstr. Kiedyś siostry posługiwały jako pielęgniarki, opiekowały się chorymi w domach, prowadziły tzw. ochronkę dla dzieci. Dziś prowadzą katechezę, świetlicę środowiskową, troszczą się o nasze kościoły, opiekują się Eucharystycznym Ruchem Młodych – takie zadania powierzył im św. Zygmunt  Szczęsny Feliński.

„Niedziela ze Świętym Zygmuntem Szczęsnym Felińskim” ma nam przybliżyć postać założyciela Sióstr, która tak mocno wrosły w krajobraz naszej wspólnoty, że chyba trudno nam sobie wyobrazić bez nich jej funkcjonowanie.

Święty ks. arcybiskup Zygmunt Szczęsny Feliński żył w trudnych dla naszej Ojczyzny i Kościoła latach (1822-1895). Był bardzo gorliwym kapłanem, odznaczał się pobożnością maryjną. Swoim duchowym córkom powierzył opiekę nad dziećmi, starszymi, chorymi. Jego życie naznaczone było cierpieniem, osamotnieniem. W 1862 roku został mianowany arcybiskupem metropolitą warszawskim. Posługę tę pełnił jednak zaledwie 16 miesięcy, gdyż za obronę praw Kościoła i Ojczyzny został skazany na wygnanie w głąb Rosji. Spędził tam 20 lat. Pozostawił  bogatą spuściznę duchową, nad którą warto, a nawet trzeba się pochylić, by uczyć się od Świętego Arcypasterza cierpliwego znoszenia cierpienia, przyjmowania woli Bożej, dostrzegania znaków Bożej Opatrzności w najtrudniejszych doświadczeniach życiowych.

W “Niedzielę ze Świętym Zygmuntem Szczęsnym Felińskim” będziemy przeżywali także niezwykle ważne i radosne wydarzenie – uroczyste wprowadzenie Jego relikwii do na naszej wspólnoty parafialnej. Przygotowujemy się do tego wydarzenia poprzez udział w Nowennie. W tym dniu przybędą do naszej wspólnoty parafialnej siostry Juniorystki, które zaprezentują program słowno- muzyczny.

“Niedziela ze Świętym Szczęsnym Felińskim” będzie także okazją do modlitwy o powołania do życia zakonnego, by nie zabrakło młodych osób, które z odwagą odpowiedzą Bogu “tak”.