„Za okupacji w Krakowie” – polecamy książkę Libenter.pl

3 czerwca 2013 19:25Komentowanie nie jest możliweViews: 207

Opowiadanie o losach polskiej rodziny w czasach, gdy dobiega końca okupacja hitlerowska, a na nasze ziemie wkraczają wojska sowieckie. Książka stanowi samodzielny fragment „Powieści o demoralizacji”.

Decyzję, aby ratować Żydówkę, której groziła śmierć ze strony hitlerowców – główny bohater powieści Mateusz Korab Korycki podejmuje bez wahania. Zosia Unterlenderówna była przed kilku laty niedostępną dziewczyną jego marzeń. Korycki jest świadomy podjętego ryzyka. Akurat rano, w dniu gdy po latach przypadkowo spotkał Zosię, przeczytał na słupie reklamowym nazistowskie obwieszczenie: Bekanntmachung. „(…) Osoby udzielające pomocy ludności żydowskiej będą karane śmiercią!!!”.

Zdeterminowany i zakochany Mateusz, chcąc pomóc Zosi, szybko zawiera z nią związek małżeński. Bezinteresownym bohaterstwem wykazuje się jego przyjaciel Zbyszek Ciszewski. Dwukrotnie przychodzi Koryckiemu z pomocą: raz w sytuacji, gdy Mateuszowi groziła śmierć ze strony gestapowca, następnie ukrywając Zosię u swojej matki po groźbach sąsiadki folksdojczki, zdecydowanej zadenuncjować władzom hitlerowskim żonę Koryckiego jako Żydówkę.

Tłem akcji, pełnej nieoczekiwanych zwrotów, jest okupowany przez hitlerowców Kraków. Opowiadanie „Za okupacji w Krakowie” traktuje o szmalcownikach tropiących ukrywających się Żydów. Czytelnik dowiaduje się też o reakcji niemieckich urzędniczek na wieść o gwałtach i morderstwach dokonanych przez zbliżające się wojska sowieckie na niemieckich kobietach we wsi Nemmersdorf. Wojenna zbrodnia czerwonoarmistów, nagłośniona przez goebelsowską propagandę, wywołuje popłoch wśród Niemek pracujących z Mateuszem w firmie Waecker-Frachten. Opowiadanie oparte jest na relacjach bliskich autorowi osób, przez co posiada pewne walory reportażu czy literatury faktu.

„Za okupacji w Krakowie” jest fragmentem pierwszego tomu powieści pod tytułem „Do Waldenburga i Bad Saltzbrunn” – należącej do trzyczęściowej sagi rodzinnej „Powieść o demoralizacji”.

Roczny dostęp do wszystkich ebooków w abonamencie Libenter.pl można nabyć za ledwie 77 złotych (w tej chwili dostępna w tej cenie jest 110 ebooków).

Rozważania, t. VI
Kaz Juno
Za okupacji w Krakowie
ISBN: 978-83-63581-12-1
Liczba stron: 82Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web