XVIII niedziela zwykła (C), 4 VIII 2013 – komentarz do Ewangelii

2 sierpnia 2013 00:30Komentowanie nie jest możliweViews: 745

Gromadzić dla Boga
▼ Rozważa: ks. Tomasz Blicharz ▼

XVIII niedziela zwykła, rok C (4 sierpnia 2013)
Czytania: Koh 1,2; 2,21-23; Kol 3,1-5.9-11
Ewangelia: Łk 12, 13-21 ▼

Dzisiejsza Ewangelia uświadamia nam, jak wielką przeszkodą na drodze do świętości jest chciwość. Chrystus, odpowiadając na prośbę upomnienia, daje nam prawdziwą lekcję powstrzymywania się przed chciwością.

Mogłoby się wydawać, że Chrystus zmienił temat dyskusji ze swoim rozmówcą, bo skupił się na chciwości, a przecież mógł swoją katechezę pokierować w stronę dzielenia się tym, co otrzymujemy. Czytając uważnie słowa dzisiejszej Ewangelii, zwracamy uwagę, że Chrystus rozmawia z całym tłumem ludzi. Widocznie Jezus uznał, że dla słuchających Go większą przeszkodą na drodze  do zbawienia jest nie sprawa dzielenia się, ale chciwość, i dlatego katechezę pokierował w tę właśnie stronę.

Jezus w przypowieści o gromadzeniu skarbów przypomina nam rzecz oczywistą, ale jakże często zapomnianą: tak naprawdę mamy tylko jeden poważny problem – to, że umrzemy, że jest śmierć i wybór wiecznego potępienia lub wiecznej szczęśliwości. Tu, gdzie my jesteśmy teraz, w naszym domu, na naszym osiedlu, w naszej pracy, na naszych ulicach – sto lat temu, dwieście, trzysta żyło mnóstwo ludzi. Gdzie oni teraz są? Gdzie ich problemy? Martwili się odłożonymi  pieniędzmi, rozbitą szybą, kłótnią z sąsiadem. Gdzie są teraz te zmartwienia? Nie pamiętamy często nawet imion naszych pradziadków, czym oni żyli, co było ich radościami i smutkami. To samo kiedyś stanie się z nami. Tylko ktoś wyjątkowy pozostawi po sobie znaczącą pamiątkę. Po większości z nas po latach nie zostanie nic. I tylko jedno będzie ważne: czy liczyłeś się z Bogiem? Czy kochałeś Go? Czy żyłeś Nim na co dzień?

Czy zadajemy sobie pytania o wieczność kolegi z pracy, koleżanki ze studiów? O swoją wieczność? Ilu z nas potrafi rozpłakać się nad tym jedynym ważnym problemem? Gromadzimy wszystko, zbieramy, robimy wszystko, aby mieć i posiadać, a tak naprawdę chodzi o to jedno: aby być zawsze bogatym przed Bogiem.
———
Ks. Tomasz Blicharz – ceniony młody kaznodzieja i rekolekcjonista z diecezji rzeszowskiej. Ostatnio nazywany również duszpasterzem blokowisk rzeszowskich. Pisał rozważania biblijne do rzeszowskiego dodatku do „Niedzieli”. Jak sam twierdzi: Biblii nie studiował, tylko próbuje nią żyć.


———

Perykopa ewangeliczna (za Niedziela.pl)

Łk 12, 13-21 Marność dóbr doczesnych

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

Ktoś z tłumu rzekł do Jezusa: «Nauczycielu, powiedz mojemu bratu, żeby się podzielił ze mną spadkiem».
Lecz On mu odpowiedział: «Człowieku, któż Mię ustanowił sędzią albo rozjemcą nad wami?»
Powiedział też do nich: «Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś opływa we wszystko, życie jego nie jest zależne od jego mienia».
I opowiedział im przypowieść:
«Pewnemu zamożnemu człowiekowi dobrze obrodziło pole. I rozważał sam w sobie: „Co tu począć? Nie mam gdzie pomieścić moich zbiorów”. I rzekł: „Tak zrobię: zburzę moje spichlerze, a pobuduję większe i tam zgromadzę całe zboże i moje dobra. I powiem sobie: Masz wielkie zasoby dóbr, na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj”.
Lecz Bóg rzekł do niego: „Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, coś przygotował?”
Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty przed Bogiem».


Zdjęcie: Piotr Frydecki, creative commons

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web