Wspomnienie św. Piusa X

17 sierpnia 2013 18:46Komentowanie nie jest możliweViews: 541

21 sierpnia obchodzimy wspomnienie św. Piusa X, papieża.

Józef Melchior Sarto przyszedł na świat w 1835 roku niedaleko Wenecji. Pochodził z ubogiej rodziny miejskiego posłańca i szwaczki. Święcenia kapłańskie – dzięki specjalnej papieskiej dyspensie – otrzymał w wieku 23 lat, osiem miesięcy przed osiągnięciem wieku wymaganego przez prawo kanoniczne. Księdzem parafialnym był aż do listopada 1875 roku. Jako że posiadał wybitne zdolności pasterskie i administracyjne, mianowany został kierownikiem duchowym seminarium i kanclerzem archidiecezji. W 1884 roku otrzymał sakrę biskupią. Był biskupem Mantui, a po otrzymaniu biretu kardynalskiego został patriarchą Wenecji.

Mimo że piastował wysokie stanowiska, Józef Sarto pamiętał o najuboższych. Z rzeczy materialnych sobie nie pozostawiał nic, wielkodusznie rozdając jałmużnę. Mawiał: „Urodziłem się ubogi, żyłem w ubóstwie i pragnę umrzeć w ubóstwie”. Sam wiele razy będąc głodny w dzieciństwie, umiał zrozumieć potrzebny biednych. Szczególnie troszczył się o dzieci. Nazywany był potem z tego powodu papieżem dzieci.

Józef Sarto został 255. papieżem, po śmierci Leona XIII, i obrał imię Pius oraz motto: Omnia instaurare in Christo („Odnowić wszystko w Chrystusie”). Zachęcał wiernych do wielkiej pobożności eucharystycznej, częstego przyjmowania Komunii świętej. Obniżył wiek, w którym dzieci mogły przystąpić do tego sakramentu – do 7 lat.

W czasie, w którym papieżem był Pius X, jednym z największych błędów, jakie zagrażały Kościołowi, był modernizm. Jest to prąd, który obala niemal wszystkie dogmaty. Pius X zawzięcie z nim walczył, czego przykładem może być Przysięga antymodernistyczna, czyli wyznanie wiary, które musieli składać wszyscy kandydaci do święceń wyższych, spowiednicy, kaznodzieje, proboszczowie, kanonicy, beneficjenci, przełożeni zakonni itd. Pius X ustanowił także Papieski Instytut Biblijny, istniejący do dziś, by przeciwstawić się błędom racjonalistycznym.

Pius X, pogrążony w smutku z powodu wybuchu I wojny światowej, zmarł 20 sierpnia 1914 roku. Powiedział wtedy: „Z radością oddałbym życie, aby oszczędzić moim biednym dzieciom tych straszliwych cierpień”. Został kanonizowany w 1954 roku przez Piusa XII.

Modlitwa:

Boże, Ty chcąc umocnić wiarę katolicką i odnowić świat w Chrystusie, wypełniłeś papieża św. Piusa niebiańską mądrością i apostolskim męstwem, spraw, abyśmy zawsze podążali za jego przykładem i otrzymali w nagrodę życie wieczne. Amen (za: H. Hoever, Żywoty Świętych Pańskich na każdy dzień, Olsztyn 1999, s. 193-194).

oprac. Tomasz Powyszyński

Źródła:

http://www.piusx.org.pl/sw-Pius-X/

http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/08-21.php3

H. Hoever, Żywoty Świętych Pańskich na każdy dzień, Olsztyn 1999.

Zdjęcie: Domimi83, licencja CC

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web