Wspomnienie św. Pawła Miki i Towarzyszy

2 lutego 2013 20:31Komentowanie nie jest możliweViews: 449

Św. Paweł Miki, figura z kościoła w Bambergu. Zdjęcie: Andreas Praefcke

6 lutego obchodzimy wspomnienie św. Pawła Miki i Towarzyszy, męczenników.

Początek XVI wieku to dla Japonii czas wielkiego rozkwitu chrześcijaństwa. Św. Franciszek Ksawery był pierwszym misjonarzem tego kraju, a jego misjonarska działalność tam przypada na lata 1549-1551. Z czasem jednak fanatyzm władców zatrzymał to pięknie zapowiadające się dzieło. Wybuchło prześladowanie, nagłe i krwawe, w wyniku którego życie stracił św. Paweł Miki i jego 25 Towarzyszy. Było wśród nich 3 jezuitów, 6 franciszkanów i 17 tercjarzy franciszkańskich.

Paweł Miki, urodzony w roku 1565, miał zaledwie 5 lat, gdy otrzymał chrzest. W XVI-wiecznej Japonii chrzest w tak młodym wieku nie zdarzał się często. W wieku 22 lat Miki wstąpił do jezuitów, u których się kształcił. Pomagał także misjonarzom jako katecheta. Po nowicjacie ruszył w podróż po niemalże całej Japonii, by głosić Chrystusa. W 1597 roku, w którym miał otrzymać święcenia kapłańskie, wybuchły prześladowania. Powodem było to, że jakiś hiszpański kapitan miał powiedzieć, iż misjonarze torują drogę podbojowi Japonii przez Hiszpanów i Portugalczyków.

Paweł został uwięziony i był torturowany. Chciano wymusić na nim wyrzeknięcie się wiary. W więzieniu spotkał 23 innych ludzi, którzy tak jak on zostali skazani na śmierć. By zastraszyć pozostałych ludzi, prześladowcy obwozili Pawła Miki i jego towarzyszy po mieście z wypisanymi wyrokami śmierci. Paweł wykorzystał tę okazję na głoszenie Chrystusa zebranym tłumom. Gdy władze umieściły ich w więzieniu niedaleko Nagasaki, dołączyło do nich jeszcze dwóch skazanych. Władze pozwoliły udzielić im sakramentów przez kapłana. Z tej okazji skorzystali dwaj nowicjusze i złożyli śluby zakonne.

Paweł Miki i jego towarzysze zginęli na krzyżach. Ustawiono ich 26 i przywiązano do nich skazanych. Nawet w takiej chwili Paweł głosił Chrystusa i cieszył się, że dany jest mu zaszczyt umierania taką śmiercią. Mówił: „Myślę, że skoro doszedłem do tej chwili, nikt z was nie będzie mnie podejrzewał o chęć przemilczenia prawdy. Dlatego oświadczam wam, że nie ma innej drogi zbawienia poza tą, którą podążają chrześcijanie. Ponieważ ona uczy mnie wybaczać wrogom oraz wszystkim, co mnie skrzywdzili, dlatego z serca przebaczam królowi, a także wszystkim, którzy zadali mi śmierć, i proszę ich, aby zechcieli przyjąć chrzest”. Podnosił na duchu również swoich towarzyszy.

5 lutego 1597 roku męczennicy zakończyli życie, przebici lancami przez żołnierzy. Stali się pierwszymi męczennikami Dalekiego Wschodu. Papież Urban VIII w roku 1627 wyniósł ich do chwały błogosławionych, a Pius IX w 1862 roku – do chwały świętych. Ten papież także doprowadził do beatyfikacji innych 205 męczenników japońskich, którzy ponieśli śmierć w XVII wieku.

Modlitwa:
Panie Boże, który jesteś największym spośród świętych i który przez krzyż wezwałeś św. Pawła Miki i jego towarzyszy do życia wiecznego, spraw, abyśmy za ich pośrednictwem uchowali się aż do śmierci w doskonałej wierności. Amen (za: H. Hoever, Żywoty Świętych Pańskich na każdy dzień, Olsztyn 1999, s. 39).

Oprac. Tomasz Powyszyński

Źródła:
H. Hoever, Żywoty Świętych Pańskich na każdy dzień, Olsztyn 1999.

http://www.brewiarz.katolik.pl/czytelnia/swieci/02-06a.php3

http://www.opoka.org.pl/aktualnosci/news.php?s=opoka&id=41434

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web