U św. Brygidy o ks. Jerzym

23 września 2013 10:58Komentowanie nie jest możliweViews: 227

Jaromir Kwiatkowski ▼

Filmik, który dziś prezentujemy, zawiera świadectwo o bł. ks. Jerzym Popiełuszce, wygłoszone w kościele św. Brygidy w Gdańsku przez Zbigniewa Branacha z Torunia, pisarza i dziennikarza specjalizującego się w literaturze faktu.

Branach, dziennikarz pism warszawskich, w połowie lat 90. zrezygnował z pracy dziennikarskiej na etacie i zajął się działalnością pisarską. Autor wielu książek, „zakręcony” zwłaszcza na dwóch tematach: Grudzień’70 i zabójstwa księży w latach 80. (napisał książki o ks. Popiełuszce – „Piętno księżobójcy”, Niedzielaku, Suchowolcu i Zychu). W książce „Mit ojców założycieli – agonia komunizmu rozpoczęła się w Polsce” rozprawił się z popularnym przekonaniem, że „Solidarność” była dziełem KSS KOR. Współtwórca i narrator wielu reportaży radiowych. Konsultant i autor komentarza filmu „Zwłoki nieznane” (reż. Robert Kaczmarek), opowiadającego o zabójstwie ks. Sylwestra Zycha. Uczestnik audycji publicystycznych i historycznych TVP. W radiu publicznym zrealizowano adaptacje jego książek: „Tajemnica śmierci ks. Zycha” (1995, 30 odcinków); „Piętno księżobójcy” (2004, 35 odc.; czyt. Jerzy Zelnik) i „Mit ojców założycieli” (2005, 10 odc.). Współpracuje z radiowym teatrem faktu. Wykładał dziennikarstwo na toruńskich uczelniach.

Podróżuje po całej Polsce, gdzie w kościołach, szkołach, bibliotekach itp. prezentuje tematykę swoich książek. W przypadku tematów zbrodni na polskich kapłanach precyzja przywoływanych faktów idzie w parze z duchem chrześcijańskiego przebaczenia wobec sprawców tych zbrodni.