SWII: By wierzyć, potrzebna jest łaska Boża

14 lipca 2013 10:21Komentowanie nie jest możliweViews: 175

W czasie Mszy na rozpoczęcie Roku Wiary papież Benedykt XVI zachęcał do powrotu do dokumentów ostatniego Soboru. Dziennik Parafialny chce przybliżyć Czytelnikom te fragmenty nauczania soborowego, które szczególnie warto przypomnieć. Dziś kolejny fragment konstytucji o objawieniu Bożym.

«Bogu objawiającemu należy okazać „posłuszeństwo wiary” (por. Rz 16, 26; por. Rz 1, 5; 2 Kor 10, 5-6), przez które człowiek z wolnej woli cały powierza się Bogu, okazując „pełną uległość rozumu i woli wobec Boga objawiającego” i dobrowolnie uznając Objawienie przez Niego dane. By móc okazać taka wiarę, trzeba mieć łaskę Bożą uprzedzającą i wspomagającą oraz pomoce wewnętrzne Ducha Świętego, który by poruszał serca i do Boga zwracał, otwierał oczy rozumu i udzielał „wszystkim słodyczy w uznawaniu i dawaniu wiary prawdzie”. Aby zaś coraz głębsze było zrozumienie objawienia, tenże Duch Święty darami swymi wiarę stale udoskonala».

Sobór Watykański II,
Konstytucja o objawieniu Bożym „Dei verbum”, nr 5.