Św. Augustyn: Walczący z Bogiem Jakub obrazem Kościoła

30 maja 2013 15:38Komentowanie nie jest możliweViews: 450

„Jakub, który symbolizuje lud chrześcijański, walczył z Panem. Ukazał mu się bowiem Pan, tzn. anioł reprezentujący Boga. On walczył z nim i pochwycił go. Kiedy pochwycił go, to nie puścił, dopóki nie otrzymał błogosławieństwa” – pisał św. Augustyn.

Kościół modli się: «Osądź mnie, Boże, i oddziel moją sprawę od ludu nieświętego». Chodzi tu o oddzielenie nie od Ezawa, bo od niego Kościół już jest oddzielony, ale od złych chrześcijan. Słyszeliście przecież, że sam Jakub, który symbolizuje lud chrześcijański, walczył z Panem. Ukazał mu się bowiem Pan, tzn. anioł reprezentujący Boga. On walczył z nim i pochwycił go. Kiedy pochwycił go, to nie puścił, dopóki nie otrzymał błogosławieństwa. (…)

Co to znaczy, że (Jakub) walczył i chciał pochwycić? Powiada Pan w Ewangelii: «Królestwo Niebieskie gwałt cierpi i gwałtownicy je porywają». Znaczy to: Walcz, abyś tak pochwycił Chrystusa, ażebyś mógł pokochać tego swojego «Nieprzyjaciela».

A co mówi sam Pan, tzn. anioł reprezentujący Pana, kiedy Jakub Go zwyciężył i pojmał? Dotknął jego stawu biodrowego i wywichnął go, i dlatego Jakub kulał. «Puść mnie, bo już świta» – powiedział (Pan). Ten zaś: «Nie puszczę cię, dopóki mi nie pobłogosławisz». I pobłogosławił go. A w jaki sposób? Zmieniając mu imię: «Odtąd nie będziesz się zwał Jakub, lecz Izrael, bo walczyłeś i zwyciężyłeś z Bogiem i ludźmi». Takie otrzymał błogosławieństwo.

Patrzcie: Ten sam człowiek po części został dotknięty i poszkodowany, po części otrzymał błogosławieństwo. Ten sam człowiek po części utracił siłę i kuleje, po części otrzymał błogosławieństwo i nabrał sił. (…) Obumarła część Jakuba oznacza złych chrześcijan. Ten sam Jakub otrzymał błogosławieństwo oraz utyka. Jest błogosławiony w tych, co żyją dobrze; utyka w tych, co żyją źle.

Św. Augusty, Kazanie 5,6-8, cyt. za: J. Salij OP, Walka Jakuba z Bogiem, http://www.nonpossumus.pl/biblioteka/jacek_salij/praca_nad_wiara/31.php.