Poznajemy pierwszą encyklikę Franciszka. 5. Trzeba przyjąć wszystkie prawdy wiary

30 lipca 2013 09:42Komentowanie nie jest możliweViews: 226

encyklika-lumen-fidei-0-4Oto kolejny fragment z pierwszej encykliki Franciszka, który chcemy zaproponować do rozważenia czytelnikom Dziennika Parafialnego.

Zważywszy, że wiara jest jedna, powinna być wyznawana w całej jej czystości i pełni. Właśnie dlatego, że wszystkie prawdy wiary łączą się w jedno, negowanie którejś z nich, choćby spośród tych, które mogą wydawać się mniej ważne, oznacza szkodzenie całości. Każda epoka może uznawać pewne elementy wiary za łatwiejsze lub trudniejsze do przyjęcia: dlatego jest rzeczą ważną czuwać, aby przekazywany był cały depozyt wiary (por. 1 Tm 6, 20), aby akcentowane były należycie wszystkie aspekty wyznania wiary. Ponieważ jedność wiary jest jednością Kościoła, ujęcie czegoś z wiary oznacza ujęcie czegoś z prawdy komunii.

Franciszek,
Encyklika „Lumen fidei”, nr 48.

Zobacz poprzednie fragmenty:
Poznajemy pierwszą encyklikę Franciszka. 1. Tajemnica ukrytego Oblicza