Paweł VI o Kościele 4 lata po Soborze Watykańskim II

14 września 2013 17:05Komentowanie nie jest możliweViews: 304

Oto jak papież Paweł VI oceniał stan Kościoła cztery lata po soborze, 15 grudnia 1969 r. podczas przemówienia do Świętego Kolegium Kardynalskiego. Niektórych Czytelników zaskoczyć może fakt, że ocena nie była tak pozytywna, jak mogłoby się wydawać.

W jakiej kondycji znajduje się teraz Kościół? Aktualny sobór wytworzył stan czuwania, a pod pewnymi aspektami wręcz duchowe napięcie. […] Wewnątrz siebie i na zewnątrz Kościół nie ukazał gorliwej siły spokoju, którego nadzieję pobudzał sobór, ale w niektórych bardziej wąskich obszarach pojawił się wręcz pewien niepokój, jaki ukazał kontrastujące ze sobą fenomeny zarówno negatywne, jak i pozytywne. […] To nie zmienia jednak faktu, że ta symboliczna łódź, jaką jest Kościół, odczuła impet potężnej burzy właściwej naszym czasom, wciskając w nasze usta niejeden raz lament przestraszonych apostołów: «Panie, ratuj, giniemy!» Mt 8,25. […] Należy być uważnymi obserwatorami, inteligentnymi krytykami. Dzisiaj wszystko się przemienia, wszystko staje się problemem i wszędzie jest ryzyko popadnięcia w iluzję również dla tych, którzy są dobrzy.

Cyt za: Roberto de Mattei, Sobór Watykański II. Historia dotąd nieopowiedziana, Ząbki 2012, s. 414.