Paweł Beyga: Konfrontacja odchodzenia Jana Pawła II i Benedykta XVI nie ma sensu

15 lutego 2013 10:50Komentowanie nie jest możliweViews: 250

Dla mediów zdaje się, że jedynym problemem Kościoła katolickiego jest pedofilia, prezerwatywy, celibat i związki homoseksualne. Zapominają jednak, że teologia nie lokalizuje się w okolicach rozporka. Kościół ma znacznie większe problemy. Nie chodzi mi o zamiatanie pod dywan skandali, które są niewątpliwie godne potępienia, ale orędzia zbawienia i Ewangelii nie mogą zastąpić problemy grzesznych ludzi Kościoła. Benedykt XVI doskonale wie, że głównym zadaniem Kościoła nie jest walka z nadużyciami i skandalami, ale posłannictwo nauczania zlecone przez Pana.

Uważam, że Ojciec Święty wcale nie uciekł, bo uląkł się wilków. Wskazał kurs i nakreślił określony plan dla Kościoła, chociażby w kwestii interpretacji Soboru Watykańskiego II. W tej kwestii jest jeszcze wiele do zrobienia. To był ostatni Następca Piotra, który uczestniczył w obradach Vaticanum II. Papież pokazał także, że liturgia, która może być celebrowana w skupieniu i w pięknych szatach wcale nie oznacza pychy celebransa. Z całą oczywistością szanował wiarę Ludu Bożego i wskazywał, że Kościół nie rozpoczął się ani nie skończył pięćdziesiąt lat temu.

Nie ma także sensu porównywanie Benedykta XVI z Janem Pawłem II w konfrontacji ze starością i chorobą. Nie można powiedzieć, że jeden zachował się odpowiedzialnie, a drugi nie. Obaj wybrali dwie różne drogi i sposoby rozwiązania podobnego problemu. Konfrontujące wypowiedzi płyną prawdopodobnie z próby ukazania, ze jednak nie taki złoty Benedykt XVI jak „nasz Papież”. Takie dywagacje świadczą o braku wyczucia życia Kościoła. Być może doświadczenie cierpienia poprzedniego Papieże było wtedy potrzebne dla wiernych. Teraz Ojciec Święty być może doszedł do wniosku, że kolejna taka lekcja jest niepotrzebna. I nie ma sensu wyliczanie chorób Jana Pawła II w zestawieniu z Papieżem Ratzingerem, bo wygląda to jak licytowanie się chorobami – kto da więcej. Najbardziej paskudnie brzmi to w ustach przeciwnych Kościołowi redakcji i dziennikarzy.

Paweł Beyga
Wybrane fragmenty tekstu, który ukazał się na stronie: Liturgia.pl.