Milcząca Królowa Polski

1 maja 2013 09:14Komentowanie nie jest możliweViews: 422

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, Patronki Polski (3 maja 2013)
Perykopa ewangeliczna: J 19,25-27
Rozważa: ks. Julian Wybraniec ▼

Wśród wielu imion, jakie pokolenia Polaków nadały Maryi, jest imię: Królowa Polski. Bo Ona cały czas opiekuje się nami i naszym narodem. Mimo niewielu słów, cały czas była i jest przy nas obecna. Właśnie dziś w sposób szczególny oddajemy Jej cześć.

Czasami może nie jesteśmy świadomi, że Matka Boża była obecna niemal w każdej ewangelicznej scenie. Jej milczenie sprawiło, że autorzy natchnieni często nie wspominali Jej obecności. Była to obecność milcząca tak, jak wtedy pod krzyżem.

Milczenie Maryi nie mogło być bardziej wymowne w żadnej innej scenie z życia Jezusa. Cichość jako zgoda na wszystko, czego chce Syn, jako brak sprzeciwu, milczenie rozumiejące, oczekujące, pełne nadziei. Jezus dobrze rozumiał Jej postawę. Był świadomy, że w Jego Matce jest ta zgoda, która sprawia, że wybory Jezusa są Jej wyborami.

Czasami trudno nam zaakceptować czyjeś milczenie. W świecie hałasu i zgiełku brak odpowiedzi powoduje zaniepokojenie. Cisza przeraża. Milczące oczekiwanie popycha do gwałtowności. Zwłaszcza jeśli jest to milczenie Królowej. Maryja w wydarzeniach narodu polskiego odegrała znaczącą rolę. Być może to nasze powroty do Niej na kolanach sprawiły, że żyjemy dziś w wolności. Śluby złożone w katedrze lwowskiej przez króla Jana Kazimierza oraz Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego to wydarzenia wskazujące na świadome zawierzenie Tej, która pod krzyżem stała się Matką wszystkich wierzących.

W Ewangelii słyszymy testament Jezusa. „Jezus rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja»”. Ważne jest to, co stało się później: „od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie”. Umiłowany Jan wiedział, co ma robić. Nie zawahał się. W tym, co uczynił, zawarta jest potrzeba uznania Maryi za Matkę i Królową. Ona jest Matką każdego z nas. Ten, kto postanowił trwać pod Jej opieką, nie zawiedzie się. Ona – jak najlepsza matka – troszczy się o powierzone sobie dzieci.

————–
ks. Julian Wybraniec – w maju 2012 r. przyjął święcenia kapłańskie. Obecnie jest wikariuszem w parafii pw. św. Brata Alberta w Kolbuszowej. Jego pasją jest liturgia oraz muzyka organowa w teorii i praktyce.
————–
Tekst Ewangelii (J 19,25-27)
Obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: Niewiasto, oto syn Twój. Następnie rzekł do ucznia: Oto Matka twoja. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web