Mikołaj Rusca – nowy błogosławiony

19 maja 2013 11:51Komentowanie nie jest możliweViews: 206

Dziś jako „świętego tygodnia” proponujemy bł. ks. Mikołaja Ruskę, którego beatyfikacja odbyła się 21 kwietnia 2013 r.

Od 21 kwietnia Kościół katolicki ma nowego błogosławionego. Jest nim włoski kapłan Mikołaj Rusca. Beatyfikacja odbyła się w północnowłoskim mieście Sondrio, przewodniczył jej prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato SDB.

Bł. Mikołaj Rusca żył na pograniczu włosko-szwajcarskim na przełomie XVI i XVII wieku. Był najstarszy spośród pięciorga rodzeństwa. Dwóch jego braci także zostało kapłanami, a siostra – zakonnicą. Po święceniach kapłańskich w 1587 roku przez 30 lat był proboszczem w Sondrio we włoskich Alpach.

Będąc gorliwym kapłanem, bł. Mikołaj bronił wiary katolickiej przed protestantami i namawiał ich, by powrócili na łono Kościoła. Z tego powodu został uwięziony, poddany torturom, a następnie – w nocy z 24 na 25 lipca 1618 roku – powieszony. Wspomnienie liturgiczne bł. Mikołaja Ruski wyznaczono na 4 września.

Cały proces beatyfikacyjny ciągnął się prawie sto lat. Postulator procesu ks. Pietro Riva powiedział: „Dzisiejsza uroczystość jest aktem sprawiedliwości wobec tego wykształconego, gorliwego i uduchowionego kapłana, poddanego niesprawiedliwie torturom, które przyczyniły się do jego śmierci”. Ks. Saverio Xeres z kolei został zapytany, czy to wydarzenie nie zaszkodzi stosunkom ekumenicznym z protestantami. Odpowiedział, że „pierwszym krokiem na drodze ekumenicznej jest prawda”.

Kard. Amato przed Mszą przypomniał, że święci i błogosławieni są dla Kościoła „żyjącymi kartami ewangelicznymi, jego skarbami i prawdziwymi ewangelizatorami, gdyż wcielają w praktykę to, co głoszą”. O bł. Mikołaju natomiast powiedział, że jest przykładem „kapłana trydenckiego, wykształconego i otwartego na apostolstwo”. Podczas Mszy, na której w imieniu i z upoważnienia papieża Franciszka nastąpiło ogłoszenie nowego błogosławionego, kard. Amato zwracał uwagę także na gorliwość duszpasterską, wykształcenie teologiczne czy umiłowanie ubogich, którymi charakteryzował się bł. Mikołaj.

Ze względu na pewne wątpliwości co do tego, jak beatyfikacja wpłynie na relacje Kościoła katolickiego ze środowiskami protestanckimi, kard. Amato dodał, że „nie chodzi o szukanie rewanżu ani o wskrzeszanie sytuacji kontrastowych. Chcemy natomiast głosić niewinność człowieka sprawiedliwego i wyciągnąć stąd naukę przydatną dla pojednania, szacunku, braterstwa, przyjaźni, a nawet świadectwa i współpracy w głoszeniu Ewangelii dzisiaj. Chodzi o to, by obalić mur wzajemnej nieufności, dając miejsce wspólnemu domowi jednej rodziny Bożej”.

Modlitwa:

Panie Boże, to dzięki Tobie możemy dziś cieszyć się z tego, że mamy nowego błogosławionego. Spraw, abyśmy biorąc z niego przykład, umieli wytrwale i do samego końca głosić prawdziwą wiarę. Spraw także, aby postać bł. Mikołaja jednoczyła wszystkich tych, którzy wyznają wiarę w Jezusa Chrystusa. Amen.

oprac. Tomasz Powyszyński

Źródła: