Lipiec – miesiąc Przenajdroższej Krwi Chrystusa

1 lipca 2013 15:56Komentowanie nie jest możliweViews: 2648

Autor: Paweł Pomianek ▼

Najdroższa Krew ChrystusaTak jak maj poświęcony jest szczególnie Matce Najświętszej, czerwiec Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, tak w lipcu czcimy przede wszystkim Przenajdroższą Krew Chrystusa Pana, przelaną za nas na krzyżu. Wg tradycyjnego kalendarza 1 lipca przypada uroczystość Najdroższej Krwi Jezusa Chrystusa.

Warto wiedzieć, że nie bez powodu obecną uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej nazywamy Bożym Ciałem. Do reformy liturgii roku ’69 w tym dniu czczone było Ciało Pańskie, podczas gdy święto Przenajdroższej Krwi Chrystusa przypadało osobno – właśnie 1 lipca.

Święto to zostało włączone do kalendarza liturgicznego w I połowie XIX wieku. Wielkim propagatorem kultu Przenajdroższej Krwi był Kasper del Bufalo, założyciel Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Przenajdroższej. Twierdził, że w sytuacji ataków na Kościół i prawdy wiary potrzeba odnowić chwałę Krzyża Zbawiciela. W 1822 r. uzyskał on zgodę na obchodzenie liturgiczne święta 1 lipca we wszystkich domach założonego stowarzyszenia.

W 1849 r. papież bł. Pius IX dekretem Redempti sumus rozszerzył obchód tego święta na cały Kościół. Do szczególnego kultu Przenajdroższej Krwi zachęcał papież bł. Jan XXIII, który poświęcił tej tematyce specjalny list apostolski Inde a primis, zalecając w nim rozszerzenie nabożeństwa ku czci Krwi Pana Jezusa. Na wspomniany dokument podczas swoich katechez powoływał się również bł. Jan Paweł II.

Krwawa ofiara Chrystusa, złożona na krzyżu, otworzyła nam niebo. Dlatego Najdroższą Krew nazywamy ceną naszego zbawienia. Jest ona obecna na naszych ołtarzach pod postacią wina przy odnawianiu ofiary krzyżowej. Dzisiaj dziękujemy Chrystusowi za wylanie Najdroższej Krwi i prosimy o dopuszczenie do grona zbawionych, którzy wielbią Go w niebie.

– czytamy w Mszale Rzymskim w opracowaniu benedyktynów tynieckich z 1963.

W Ewangelii z uroczystości rozważamy chwilę śmierci Chrystusa oraz moment, gdy po przebiciu boku przez setnika wypłynęła krew i woda. Z kolei w Ofertorium Kościół modli się: „Kielich błogosławieństwa, który błogosławimy, czyż nie jest uczestniczeniem we Krwi Chrystusowej?”.

Oprócz przypadającej 1 lipca uroczystości drugą szczególną formą lipcowego uczczenia Przenajdroższej Krwi jest odmawianie Litanii do Krwi Chrystusa. Szkoda że dawny zwyczaj codziennego odmawiania litanii zniknął z naszych kościołów, na szczęście litanię tę można znaleźć w każdej katolickiej książeczce do modlitwy. Mamy zwyczaj odmawiać tę litanię w czasie adoracji w Ciemnicy podczas Triduum Paschalnego. Każdy dzień lipca jest ku temu równie dobrą okazją.

Krwi Chrystusa, zapłato naszego zbawienia, wybaw nas.
Krwi Chrystusa, wszelkiej chwały i czci najgodniejsza, wybaw nas.

Źródła:
Lipiec – miesiąc adoracji Najdroższej Krwi Pańskiej, http://www.apokalipsa.info.pl/index_049.htm.
Uroczystość Najdroższej Krwi Pana Naszego Jezusa Chrystusa, liturgia.bydgoszcz.pl.

————–
Paweł Pomianek – świecki teolog, publicysta, filolog polski. Mąż Anny, tato czteroletniej Juleczki i ponadpółrocznego Piotrusia. Redaktor naczelny Dziennika Parafialnego.