La Salette mówi o trzech pierwszych przykazaniach Dekalogu

18 września 2013 20:44Komentowanie nie jest możliweViews: 327

Z ks. Antonim Skałbą, misjonarzem saletynem, proboszczem parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Olsztynie, rozmawia Jaromir Kwiatkowski ▼

Matka Boża zjawiła się w La Salette w stroju charakterystycznym dla miejscowych kobiet. Rozpoczęła swoje orędzie po francusku, ale widząc, że dzieci nie do końca ją rozumieją, przeszła na miejscowe narzecze. Odwoływała się również do konkretnych sytuacji, znanych tamtejszym rolnikom. Czy chciała w ten sposób pokazać, że jest blisko naszych codziennych spraw?

Tak to rozumiemy i tak to było rozumiane od początku. Miłość, z którą przychodzi, sprawia, że Maryja upomina się o ważne rzeczy, o miejsce Jezusa Chrystusa w naszym życiu. Pokazuje również, że nasze życie, składające się z prostych, przyziemnych sytuacji, jest miejscem, gdzie chce być obecny Jej Syn. Z drugiej strony, jest to także miejsce, gdzie Pan Bóg posyła nam pewne znaki, niekiedy trudne, jak gnijące ziemniaki, psujące się orzechy, klęska głodu jako skutek braku urodzaju, ale także skutek manipulacji cenami płodów rolnych.

Te sytuacje dobrze osadziły orędzie Maryi w konkretnej rzeczywistości, tym niemniej istota orędzia z La Salette, jak również Lourdes, Fatimy czy innych miejsc, jest cały czas taka sama: jest to wezwanie do pokuty i nawrócenia.

To prawda. Gdy prześledzimy treść orędzia z La Salette, to zobaczymy, że dotyczy ono pierwszych trzech przykazań Dekalogu: miejsca Boga w naszym życiu; szacunku dla Jego Imienia; dnia świętego, przeżywania go z wiarą, sposobu uczestniczenia we mszy świętej. Maryja upomina się także o przeżywanie w sposób właściwy Wielkiego Postu, przez co wzywa do posłuszeństwa Kościołowi. Owszem, ówczesne przepisy, jeżeli chodzi o Wielki Post, były o wiele surowsze niż te, które znamy, ale istotne jest to, że Maryja upomina się o to, by czas pokuty był respektowany.

Maryja kończy swoje orędzie słowami: „A więc, moje dzieci, ogłoście to całemu mojemu ludowi”. Jest to wezwanie do wypełnienia misji głoszenia tego orędzia po całym świecie, którą już kilka lat po objawieniu podjęli księża saletyni.

Lud, o którym mówi Maryja, obejmuje – jeżeli chodzi o zasięg – różne kręgi: lud najbliższy – z La Salette; diecezję Grenoble, na terenie której Maryja się zjawiła, i wreszcie Kościół Powszechny. Kiedy dzieci przekazały orędzie Maryi Kościołowi, Kościół – poprzez posługę biskupa – zatwierdził je jako autentyczne. Kolejny biskup potwierdził, że misja dzieci się skończyła, a teraz odpowiedzialność za to orędzie bierze Kościół. W tej przestrzeni działa nasze zgromadzenie, Zgromadzenie Sióstr Saletynek, Zgromadzenie Misjonarzy Świętej Rodziny, założone przez saletyna, jak również wszyscy, których to orędzie „dotknęło”, którzy mu uwierzyli i biorą je na serio.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web