Franciszek: Kiedy wykraczamy poza doktrynę Kościoła, nie trwamy w zjednoczeniu z Bogiem

20 maja 2013 22:30Komentowanie nie jest możliweViews: 174

„To Kościół niesie mi Chrystusa i prowadzi mnie do Chrystusa. Kiedy pozwalamy sobie wykroczyć poza nauczanie Kościoła i wspólnotę Kościoła, i nie trwamy w nich, nie jesteśmy zjednoczeni z Bogiem Jezusa Chrystusa” – mówił podczas homilii 19 maja, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego ojciec święty Franciszek.

Jeżeli dajemy się prowadzić Duchowi Świętemu, to bogactwo, odmienność, różnorodność nigdy nie stają się konfliktem, ponieważ On nas pobudza do przeżywania odmienności w komunii Kościoła. Wspólne podążanie w Kościele pod przewodnictwem pasterzy, posiadających szczególny charyzmat i posługę, jest znakiem działania Ducha Świętego. Kościelność jest podstawową cechą dla każdego chrześcijanina, dla każdej wspólnoty, dla każdego ruchu. To Kościół niesie mi Chrystusa i prowadzi mnie do Chrystusa. Drogi paralelne są niebezpieczne! Kiedy pozwalamy sobie wykroczyć poza nauczanie Kościoła i wspólnotę Kościoła, i nie trwamy w nich, nie jesteśmy zjednoczeni z Bogiem Jezusa Chrystusa (por. 2 J 1,9). Zapytajmy się więc: czy jestem otwarty na harmonię Ducha Świętego, przezwyciężając wszelki ekskluzywizm? Czy daję się Jemu prowadzić, żyjąc w Kościele i z Kościołem?

Zachęcamy do wysłuchania całej homilii o owocach działania Ducha Świętego w życiu Kościoła.

Wybrał: Paweł Pomianek