Edward Focherini – nowy błogosławiony

13 lipca 2013 18:43Komentowanie nie jest możliweViews: 523

Edward Focherini, foto: Abba Comunica, Flickr

Od 15 czerwca Kościół katolicki ma nowego błogosławionego – Odoarda (Edwarda) Focheriniego.

Edward urodził się 6 czerwca 1907 roku w Carpi, we Włoszech. Od najmłodszych lat – z racji tego, że jego rodzina była głęboko katolicka – był związany z Kościołem. Był to czas rodzącego się faszyzmu. Edward w młodości należał do skautów, którzy byli jedną z niewielu organizacji wychowujących młodzież poza młodzieżowymi instytucjami faszystowskimi. Potem współpracował z katolickimi dziennikami: „L’Avvenire d’Italia” (dzisiejszy „Avvenire”) oraz „L’Osservatore Romano della Domenica”.

W 1930 roku poślubił Marię Marchesi. Mieli siedmioro dzieci. To jednak nie przeszkodziło mu działać w Akcji Katolickiej czy w katolickim stowarzyszeniu ubezpieczeniowym (został odznaczony za to Orderem św. Sylwestra). Edward był zdecydowanym przeciwnikiem faszyzmu. Do partii faszystowskiej wstąpił, jak mówił, z powodów rodzinnych – chciał mieć pracę, by utrzymać liczną rodzinę. Szybko jednak zaczął walczyć z faszyzmem, gdy partia zaczęła coraz śmielej uchwalać ustawy sprzeczne z jego poglądami katolickimi.

Na początku lat 40. Edward zaangażował się w ratowanie Żydów. Pomógł polskiej grupie Żydów uciec z okupowanego kraju do Genui. Do marca 1944 roku udało mu, korzystając z pomocy zaufanych ludzi, przerzucić do Szwajcarii ponad stu Żydów różnych narodowości. Uratował ich w ten sposób od zagłady. Musiał być ostrożny i uważny. Nie obyło się też bez poświęceń – sprzedawał klejnoty rodzinne, by za pieniądze w ten sposób zdobyte opłacać przewodników i żołnierzy.

Gdy 11 marca 1944 roku organizował jedną z takich akcji, został aresztowany. Trafił do obozu koncentracyjnego w Fossoli, a po jakimś czasie przewieziono go do Niemiec. Widząc to, co tam się działo, powiedział: „Jeśli byś zobaczył tak jak ja, jak w tym więzieniu traktują Żydów, żałowałbyś tylko, że nie uratowałeś ich więcej”. Zmarł w obozie Hersbruck 24 lub 27 grudnia 1944 roku na nieleczoną chorobę nogi. W swoich listach do rodziny jawił się jako człowiek mężny, mocno zakorzeniony w wierze, ale też troskliwy i kochający. 17 kwietnia 1955 roku Żydzi uczcili go złotym medalem, a 5 sierpnia 1969 roku otrzymał pośmiertnie tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1995 roku.

Modlitwa:
Panie Boże, to Ty dałeś siłę naszemu nowemu błogosławionemu – Edwadrowi Focheriniemu – by nawet w sytuacji zagrożenia własnego życia miał wzgląd na drugiego człowieka. Prosimy, użycz nam także swojej łaski, byśmy mogli brać przykład z bł. Edwarda. Amen.

oprac. Tomasz Powyszyński

Źródła:

http://www.franciszkanska3.pl/Sprawiedliwy-wsrod-Narodow-Swiata-blogoslawionym,a,20542

http://kosciol.wiara.pl/doc/1596389.Dziennikarz-blogoslawionym

http://www.naszdziennik.pl/wp/35900,obronca-zydow-blogoslawionym.html

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web