Bp Jan Wątroba nowym ordynariuszem w Rzeszowie

14 czerwca 2013 12:52Komentowanie nie jest możliweViews: 356

Bp Jan Wątroba został nowym ordynariuszem rzeszowskim. Do tej pory, od roku 2000, gdy przyjął sakrę biskupią, był on biskupem pomocniczym w archidiecezji częstochowskiej.

Papież Franciszek przyjął rezygnację z urzędu bpa Kazimierza Górnego, dotychczasowego ordynariusza, który przekroczył 75. rok życia.

Bp Jan Wątroba urodził się w 1953 r. w Wieluniu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1979 r. w katedrze częstochowskiej. W 1999 r. ks. Wątroba uzyskał tytuł doktora teologii. Temat jego pracy doktorskiej brzmiał: „Permanentna formacja duchowa kapłanów w świetle soborowych i posoborowych dokumentów Urzędu Nauczycielskiego Kościoła (1963-1994)”. Rok później papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym w Częstochowie.

14 czerwca 2013 r. decyzją papieża Franciszka został biskupem rzeszowskim.

PP / Diecezja.Rzeszow.pl / Gosc.pl