95. rocznica odzyskania niepodległości w parafii w Mikstacie

15 listopada 2013 09:58Komentowanie nie jest możliweViews: 661

Ks. Kan. Krzysztof Ordziniak, Małgorzata Strzelec, zdjęcia: Jacek Sikora ●

„Świadomość własnej przeszłości pomaga  nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro – Ojczyznę”( bł. Jan Paweł)

11 listopada w różnych zakątkach naszego kraju odbywały się uroczystości związane z  95. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Nie mogło ich także zabraknąć w naszej wspólnocie parafialnej. To szczególny dzień zadumy i modlitewnej refleksji nad  trudną i bolesną historią naszej Ojczyzny. To jeden z dni w roku, w którym uświadamiamy sobie, jak wielką cenę zapłacili nasi przodkowie, byśmy mogli żyć w wolnej Polsce. Pokazuje nam znaczenie przeszłości dla naszej teraźniejszości i przyszłości, ale uświadamia nam jednocześnie odpowiedzialność za nasze „wspólne dobro – Ojczyznę”.

O godz. 10.30 została odprawiona Msza Święta w intencji o pomyślność naszej Ojczyzny, za wszystkich poległych w jej obronie, za zmarłych kombatantów z naszej wspólnoty parafialnej oraz za tych, którzy zginęli w czasie misji pokojowej w Iraku i Afganistanie. Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. kan. Krzysztof Ordziniak. Wspólnie z nim koncelebrowali ks. kan. Grzegorz Klapa i ks. Jacek Krzemiński.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, poczty sztandarowe ze szkoły podstawowej, gimnazjum, strażacy ze swoim sztandarem, harcerze z proporcem. Warto tu podkreślić, że to właśnie harcerze przygotowali  biało-czerwone kotyliony, symbolizujące nasze barwy narodowe, i przypinali je wchodzącym do kościoła. W uroczystej Mszy Świętej licznie uczestniczyli parafianie.

Homilię wygłosił ks. Jacek Krzemiński. Zwrócił w niej uwagę na różne wymiary patriotyzmu. Podkreślił, że powinniśmy być dumni   z tego, iż jesteśmy Polakami. Dzieląc się swoim świadectwem z pobytu we Włoszech, zaznaczył  jednak, że zdarza się, iż nasi rodacy, przebywając  poza granicami kraju, nie przyznają się do tego, że są Polakami. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że powinniśmy szanować i miłować naszą Ojczyznę, bo jest naszą matką. Tak jak stanęlibyśmy w obronie własnej matki, powinniśmy bronić naszej Ojczyzny. Podkreślił znaczenie i nierozłączność wartości Bóg – honor – Ojczyzna w dziejach naszego kraju. Wskazał, że wartości te są wciąż aktualne. Ks. Jacek zwrócił uwagę także na potrzebę umiłowania  i troski o naszą małą Ojczyznę, gdyż w tym przejawia się także nasz patriotyzm. Podkreślił, że  wyrazem naszego  patriotyzmu jest także codzienne sumienne wypełnianie swoich obowiązków.

Na zakończenie Mszy Świętej ks. kan. Krzysztof Ordziniak, kustosz Sanktuarium, przypomniał, że naszemu  miastu patronuje Święty Roch, dlatego odczytana  została modlitwa niego.

Po Mszy Świętej  jej uczestnicy udali się na mikstacki Rynek, pod pomnik Najświętszego Serca Jezusowego, gdzie zostały złożone kwiaty. To ważne miejsce dla naszej wspólnoty, gromadzimy się tu z okazji różnych wydarzeń ważnych dla historii naszej Ojczyzny i miasta. Uroczystości uświetniła orkiestra parafialna. Harcerze zaciągnęli przy pomniku wartę honorową.

Taki dzień jest okazją do kształtowania postawy patriotycznej. Wywieszone flagi narodowe, flagi miasta świadczą o naszej wdzięczności i pamięci o tych, którzy poświęcili swoje życie w obronie Ojczyzny, są świadectwem naszej pamięci o ważnych wydarzeniach z historii naszego kraju, ale także naszej „małej Ojczyzny”.

Na godz. 17.30 ks. kan. Krzysztof zaprosił parafian na spotkanie do „sali kominkowej”. Tutaj odbyła się prelekcja dotycząca historii naszego kościoła farnego, który był konsekrowany przed dziewięćdziesięciu pięciu laty.

Głównym punktem wieczornego spotkania w sali kominkowej było otwarcie wystawy „W krwawym polu srebrne ptaszę … o czym mówią pieśni powstania styczniowego”. Wystawa została przygotowana przez  Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wieruszowie w ramach projektu „Dialog z przeszłością”  i dofinansowana przez Muzeum Historii Polski, realizujące program „Patriotyzm jutra”. Z  inicjatywy ks. kan. Krzysztofa Ordziniaka ekspozycja została wypożyczona i zaprezentowana w Mikstacie w związku z obchodami  95.  rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Bł. Jan Paweł II  18 czerwca 1983  r. na Jasnej Górze powiedział: „Czuwam – to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie wspólne dziedzictwo, któremu na imię  Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje. To imię nas wszystkich kosztuje. (…) Powiem tylko, że to, co kosztuje, właśnie stanowi  wartość. ( …) Nie pragnijmy takiej Polski, która by nic nas nie kosztowała”.

Zwiedzając wystawę można było się przekonać, jak wielką wartość miały dla naszych przodków słowa Polska, Ojczyzna.

Na wystawę składa się 18 kompozycji graficznych prezentujących teksty pieśni z okresu Powstania Styczniowego, które zawierają także komentarz przybliżający okoliczności ich stworzenia, związane z nimi postacie i bitwy. Ilustrowane są one rycinami i fotografiami z czasów Powstania Styczniowego. Na wystawie można zobaczyć m.in. wejście gen. Langiewicza do Pieskowej Skały, portrety dowódców powstania poległych w walkach, ryciny bitew pod Olszynką i Miechowem. Wystawa ukazuje także mniej znane fakty z Powstania Styczniowego. Pokazuje, jak ważnym środkiem przekazu jest pieśń patriotyczna, która nie tylko zagrzewała powstańców do boju, ale jest także ważnym źródłem informacji o wydarzeniach sprzed lat.

Przygotowana przez pracowników Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieruszowie ekspozycja to ciekawa forma prezentacji wiedzy historycznej. Dobrze się stało, że po jej prezentacji w Wieruszowie jest udostępniana w innych miejscowościach. Dobrze, że w tym  wyjątkowym czasie, gdy nasze myśli częściej biegną ku tym, którzy walczyli o Polskę, trafiła do naszej wspólnoty parafialnej.

Spotkanie w sali kominkowej było cenną lekcją historii. Wracając do domu można było zobaczyć w wielu domach flagi narodowe i flagi naszego miasta. To znak, że mieszkańcy pamiętają o tych, którzy oddali życie w walce o naszą wolność, ale także, iż kochają swoją Ojczyznę – Polskę i „małą ojczyznę” – Mikstat. Ich liczny udział we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny pokazuje, że  ważne są dla nich takie wartości jak: Bóg – Honor – Ojczyzna.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web