70 rocznica krwawej niedzieli na Wołyniu

11 lipca 2013 11:56Komentowanie nie jest możliweViews: 283

Dziś, 11 lipca, przypada 70 rocznica krwawej niedzieli na Wołyniu. W tym dniu nacjonaliści ukraińscy napadli jednocześnie na dziewięćdziesiąt osiem miejscowości, w których mieszkali Polacy. Chcieli wymordować wszystkich mieszkańców.

Mordy na Polakach na Wołyniu dokonywane przez Ukraińską Powstańczą Armię sprzymierzoną z hitlerowcami zaczęły się na początku 1943 roku. Celem UPA było zlikwidowanie wszystkich Polaków mieszkających na tych terenach. 11 lipca nastąpiła największa kulminacja mordów.

Jak relacjonuje w serwisie PCh24.pl Ewa Siemaszko, badaczka dokonanego na wołyńskich Polakach ludobójstwa, „uzbrojona w broń palną UPA wraz z miejscowymi chłopami – którym za broń służyły narzędzia rolnicze – wdarli się na teren polskich kolonii i mordowali tam ludzi w ich domach, czy w obejściach”. Wcześniej UPA agitowała okolicznych chłopów ukraińskich, by wzięli udział w akcji. Do jednoczesnego uderzenia na tak dużym obszarze potrzeba było zmobilizowania odpowiednich sił. Agitowano najczęściej na wiejskich zebraniach, na których przekonywano, że Polaków należy wyrżnąć, że to z ich winy panuje bieda, że przez wieki chłopi ukraińscy byli przez Polaków gnębieni.

Oprawcy starali się działać z zaskoczenia. Polaków atakowano najczęściej w nocy lub o świcie, gdy jeszcze spali albo dopiero się zbudzili. „Akcja UPA była niezwykle skuteczna. Obok pory rozpoczęcia ataku, na jego skuteczności zaważył też fakt, że w regionach, w których został on przeprowadzony, nie było wcześniej żadnych rzezi. Ginęli co prawda poszczególni ludzie, ale nie było mowy o masowych mordach. Nie było tam zorganizowanej samoobrony ani polskich oddziałów partyzanckich” – tłumaczy Ewa Siemaszko.

Mordy trwały jeszcze przez trzy kolejne dni. W sumie w ich wyniku między 11 a 14 lipca zginęło kilka tysięcy osób.

Od kilku lat trwają starania, by 11 lipca został ogłoszony Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian. Na razie te starania są nieskuteczne. Być może ta okrągła rocznica sprawi, że polscy parlamentarzyści zdecydują się przyjąć taką ustawę.

PP / PCh24.pl

Na zdjęciu: Kościół w Kisielinie, jedno z miejsc mordów dokonanych w krwawą niedzielę

Czytaj więcej: Niedziela, która spłynęła krwią Polaków, http://www.pch24.pl/niedziela–ktora-splynela-krwia-polakow,16206,i.html.