18 chórów rywalizowało w Ogólnopolskim Konkursie im. Św. Jana Bosko

17 listopada 2013 18:16Komentowanie nie jest możliweViews: 478

Jaromir Kwiatkowski ●

Chór Sceny Muzycznej Gdańsk z Gdańska pod dyr. Beaty Śnieg zdobył Grand Prix i nagrodę pieniężną w wysokości 2 tys. zł w II Ogólnopolskim Konkursie Chórów im. Św. Jana Bosko, który odbył się w sobotę w Zespole Szkół Salezjańskich „Kolegium Kujawskie” w Aleksandrowie Kujawskim. I miejsce w konkursie i nagrodę w wysokości 1500 zł zdobył Żeński Zespół Wokalny „SIGMA” z Bydgoszczy pod dyr. Magdaleny Filipskiej, II miejsce i 1000 zł – Chór Kameralny ,,AB IMO PECTORE’’ z Ożarowa Mazowieckiego pod dyr. Mariusza Latka, a III miejsce i 500 zł – Chór ,,Nadzieja” z Nakła nad Notecią pod dyr. Michała Gacki.

W konkursie wzięło udział18 chórów z Poznania, Bydgoszczy, Torunia, Gdańska, Sopotu, Kutna, Konina, Oławy, Nakła nad Notecią Brus, Bukowca, Świecia i Ożarowa Mazowieckiego. Rywalizowały one w czterech kategoriach: zespołów wokalnych, chórów jednorodnych, chórów kameralnych i chórów mieszanych. Oceny chórów dokonała komisja pod przew. prof. zw. dr hab. Romana Gruczy. Przy ocenie brano pod uwagę takie kryteria jak: intonacja, emisja głosu, dykcja, dynamika i agogika, interpretacja, dobór repertuaru i jego stopień trudności oraz ogólny wyraz artystyczny.

W poszczególnych kategoriach zwyciężyły: zespoły wokalne – Żeński Zespół Wokalny „SIGMA” z Bydgoszczy; chóry jednorodne – Dziewczęcy Chór Gimnazjalno-Katedralny z Poznania pod dyr. Karoliny Piotrkowskiej-Sobczak i Chór Męski ,,Kompanii Druha Stuligrosza” z Poznania pod dyr. Andrzeja Niedziałkowskiego (ex æquo); chóry kameralne – chór ,,Nadzieja” z Nakła nad Notecią i Chór Kameralny ,,AB IMO PECTORE’’ z Ożarowa Mazowieckiego (ex æquo); chóry mieszane – Chór Sceny Muzycznej Gdańsk z Gdańska.

Przyznano też nagrody specjalne. I tak, nagrodę za najlepsze wykonanie utworu kompozytora-salezjanina otrzymał

Chór Męski ,,Kompanii Druha Stuligrosza” z Poznania, a nagrodę dla najlepszego dyrygenta konkursu – Beata Śnieg (Chór Sceny Muzycznej Gdańsk).

Wszystkie zespoły chóralne otrzymały dyplom uczestnictwa i dyplom za zdobyte miejsce oraz statuetkę uczestnictwa i statuetkę za zdobyte miejsce.

Komisja artystyczna podziękowała w protokole wszystkim dyrygentom za rzetelne i merytoryczne przygotowanie zespołów i za ich wysoki poziom artystyczny oraz chórzystom za ich wkład w propagowanie pieśni chóralnej. Zwrócono też uwagę na wzrastający poziom artystyczny zespołów chóralnych biorących udział w II Ogólnopolskim Konkursie Chórów im. św. Jana Bosko.

Głównym organizatorem konkursu był chór Cordiale Coro z Aleksandrowa Kujawskiego, a współorganizatorami: Zespół Szkół Salezjańskich ,,Kolegium Kujawskie”, Środowiskowy Dom Samopomocy, Fundacja Przedsiębiorczości Lokalnej START, Prywatna Szkoła Muzyczna Do-Mi-Sol, Parafia N.M.P. Wspomożenie Wiernych, również z Aleksandrowa Kujawskiego. Patronat nad imprezą objął ks. dr Marek Chmielewski, inspektor Salezjańskiej Prowincji z siedzibą w Pile.

Dziennik Parafialny objął patronat medialny nad konkursem.

Fot. Janusz Wasicki

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web