112 rocznica urodzin Rotmistrza Witolda Pileckiego

13 maja 2013 14:36Komentowanie nie jest możliweViews: 284

Dziś, 13 maja, obchodzimy nie tylko rocznicę rozpoczęcia objawień fatimskich, ale także rocznicę urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego – największego bohatera II wojny światowej i największego Polaka XX wieku. Z tej okazji w wielu polskich miastach odbywają się marsze na cześć tej wielkiej postaci.

Rotmistrz Witold Pilecki był jedyną w historii osobą, która dobrowolnie i na ochotnika dała się ująć, by trafić do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. W Auschwitz Pilecki z innymi więźniami stworzył Związek Organizacji Wojskowej, który – dzięki kurierom Armii Krajowej – przekazywał aliantom w Londynie i Waszyngtonie, m.in. Raporty o Holocauście. Po ucieczce z Auschwitz Witold Pilecki kontynuował pracę w konspiracji. Latem 1944 r. zasłynął jako jeden z najlepszych liniowych dowódców w Powstaniu Warszawskim. Wyzwolony z obozu jenieckiego trafił do Armii Polskiej we Włoszech, a następnie – na rozkaz gen. Andersa wrócił do Kraju. Aresztowany w 1947 r. przez Urząd Bezpieczeństwa. Miesiącami brutalnie przesłuchiwany, w procesie pokazowym skazany na śmierć. 25 maja 1948 r. zamordowany z wyroku komunistycznego sądu w warszawskim więzieniu przy Rakowieckiej.

(Biogram za: 112 Urodziny Rotmistrza Pileckiego, http://www.facebook.com/events/324697274282598/)

11 maja marsze przeszły przez Toruń i Radom. Wczoraj odbył się marsz w Warszawie. Dziś odbywają się m.in. marsze w Poznaniu, Olsztynie, Szczecinie i Rzeszowie. Organizatorem marszów jest akcja społeczna „Przypomnijmy o Rotmistrzu” kierowana przez Michała Tyrpę, prezesa Fundacji Paradis Judaeorum.

Marsze mają charakter obywatelski, społeczny i apolityczny. Mają też pewne właściwe dla siebie elementy, wśród których są m.in. odczytanie na głos „Przesłania Pana Cogito” Zbigniewa Herberta, modlitwa o beatyfikację Witolda Pileckiego – chrześcijańskiego rycerza XX w. Podczas marszu śpiewane są też pieśni patriotyczne, które w jakiś sposób mogą wiązać się z rotmistrzem.

Paweł Pomianek

Więcej informacji o 112 urodzinach Rotmistrza można znaleźć na Facebooku:
http://www.facebook.com/events/324697274282598/

Czytaj także na naszych stronach:
Michał Tyrpa, Rotmistrz Pilecki – bohater nieznany, http://dziennikparafialny.pl/2011/rotmistrz-pilecki-bohater-nieznany/

Gorąco polecamy film: „Śmierć Rotmistrza Pileckiego”

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web