Wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów

29 września 2012 14:37Komentowanie nie jest możliweViews: 2096

2 października obchodzimy wspomnienie obowiązkowe Świętych Aniołów Stróżów. I choć zapewne bardziej pamiętamy o nich przy odmawianiu pacierza w dzieciństwie, oni towarzyszą nam przez całe życie, chroniąc nas i pomagając nam przezwyciężać pokusy.

Aniołowie to bezcielesne, niematerialne duchy podzielone według hierarchii na trzy grupy: Serafini, Cherubini oraz Trony. Są obdarzone inteligencją, siłą woli i pięknością. Wyraz “anioł” pochodzi od greckiego słowa „angellos” i oznacza „zwiastuna, posłańca”, co wskazuje, że głównym zadaniem tych duchów oprócz wychwalania Stwórcy, jest pośredniczenie między Bogiem a ludźmi w roli opiekunów. Aniołowie Stróżowie chronią nas przed atakami złych duchów, starają się, byśmy nie zboczyli z dobrej ścieżki, pomagają nam podnieść się z upadku, dodają odwagi, posuwają dobre myśli, zanoszą nasze modlitwy do Boga, a przede wszystkim są z nami w chwili śmierci.

Fakt istnienia aniołów jest dogmatem i ma swoje uzasadnienie w Piśmie Świętym.W Starym Testamencie czytamy m.in. jak: anioł bronił wejścia do Raju (Rdz 3,24), anioł powstrzymał Abrahama, by nie dokonywał zabójstwa swego pierworodnego syna, Izaaka (Rdz 22,11), aniołowie wyprowadzili Lota z Sodomy (Rdz 19,1), anioł uratował Daniela w lwiej jamie (Dn 6,22). W Nowym Testamencie również odnajdujemy fragmenty o posłańcach Bożych: archanioł Gabriel zwiastował narodziny św. Jana Chrzciciela (Łk 1,5 -25) oraz Jezusa Chrystusa (Łk 1,26-38), anioł wyprowadził Apostołów z więzienia (Dz 4,17) i uratował z rąk Heroda św. Piotra (Dz 12,7-20).

Kult Aniołów Stróżów rozwinął się szczególnie w XVII wieku. W 1608 r. papież Paweł V pozwolił by Święto Aniołów Stróżów było obchodzone w pierwszy dzień zwykły po św. Michale. Na stałe do kalendarza liturgicznego dla całego Kościoła wprowadził je Klemens X w roku 1670.

Wśród świętych, którzy wyróżniali się szczególnym nabożeństwem do Aniołów Stróżów, trzeba wymienić: św. Cecylię (+III w.), św. Franciszkę Rzymiankę (+1440) i bł. Dalmacjusza, dominikanina z Gerony (+1341), św. Stanisława Kostkę, św. Franciszka Salezego, który miał zwyczaj pozdrawiać Anioła Stróża w każdej miejscowości, do której przybywał; oraz św. Jana Bosko, którego Anioł Stróż kilka razy uratował od niechybnej śmierci, kiedy posyłał mu tajemniczego psa ku obronie. Wielkim czcicielem Aniołów Stróżów był także bł. Jan XXIII, który jeszcze jako nuncjusz apostolski przed każdym ważnym spotkaniem prosił swego Anioła Stróża o pomyślny przebieg rozmowy.

W ikonografii Anioł Stróż przedstawiany jest głównie w towarzystwie dziecka, trzymając je za rękę, wybiera on bezpieczną przestrzeń, przeprowadza przez niebezpieczną kładkę wiszącą nad skalnym urwiskiem lub osłania je tarczą.

Modlitwa:
Święty Aniele Stróżu, który z Bożego nakazu czuwasz nade mną, abym nie poniósł szkody na duszy i ciele, bądź moim doradcą, abym nie zboczył z dobrej drogi życia, pomóż mi powstać, gdy upadnę, dodawaj odwagi. Proszę także, byś w porę podsuwał mi dobre myśli i pragnienia, których spełnienie będzie się podobało Bogu i przyniesie pożytek ludziom. Gdybym jednak okazywał lekceważenie względem Ciebie i Twoich starań o moje dobro, wstrząśnij mną, stań mi na drodze, bądź przeszkodą dla mnie. Proszę także, aby Twoja obecność była otuchą dla mnie, gdy przyjdzie godzina osamotnienia i śmierci. Czuwaj nade mną, aż doprowadzisz mnie przed oblicze Ojca Niebieskiego. Amen.

(Modlitwa pochodzi z „Modlitewnika Czcicieli Ojca Pio”.)

Oprac. Anna Pomianek

Źródła:

Hugo Hoever, Żywoty Świętych Pańskich na każdy dzień roku, Olsztyn 1989, s. 359-360.