Wspomnienie św. Wacława

23 września 2012 09:10Komentowanie nie jest możliweViews: 377

28 września przypada wspomnienie liturgiczne św. Wacława męczennika, patrona Czech, Pragi oraz katedry krakowskiej.

Św. Wacław urodził się ok. 907 roku. Jego ojcem był książę czeski Wratysław I z dynastii Przemyślidów, a matką pogańska księżniczka Drahomira. Kiedy Wacław miał trzynaście lat, zmarł mu ojciec, a nad jego chrześcijańskim wychowaniem pieczę przejęła jego babka – św. Ludmiła. Drahomira nie dopuściła syna do rządów i ogłosiła się regentką, ujawniając przy tym swoją nienawiść do chrześcijaństwa poprzez okrutne prześladowania.

Ok. roku 925 Wacław w końcu zdobył władzę i wygnał matkę i brata, a sam zajął się chrystianizacją Czech. Święty hojnie wspomagał misjonarzy i najuboższych.Największym jego dziełem jest postawienie rotundowej pierwszej świątyni św. Wita na Hradczanach w Pradze.

Nie wszystkim jednak podobała się bogobojność Wacława oraz jego surowość wobec panoszenia się możnych. Niektórzy jego zwolennicy przeszli na stronę jego matki i brata i uknuli zdradziecki spisek. 28 września 929 roku Wacław został zaproszony na dwór do brata Bolesława, a kiedy po uczcie udał się na modlitwę do kościoła, został napadnięty, a jego własny brat wymierzył mu śmiertelny cios.

Święty Wacław szybko został uznany za męczennika, zjednując sobie wielu czcicieli. Jego relikwie do chwili obecnej spoczywają w katedrze praskiej.

W ikonografii Święty ukazywany jest w zbroi, w stroju królewskim. Jego atrybutami są: sztylet, anioł podający mu włócznię, trumna niesiona przez anioły, zbroja rycerska z białym orłem na tarczy lub proporcu oraz korona.

Modlitwa:
Wszechmogący, wieczny Boże, z Twoją pomocą Święty Wacław aż do śmierci walczył w obronie wiary, spraw za jego wstawiennictwem, abyśmy z miłości ku Tobie cierpliwie znosili wszelkie przeciwności i ze wszystkich sił dążyli do Ciebie, bo Ty jesteś prawdziwym życiem. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Oprac. Anna Pomianek

Źródła:

Hugo Hoever, Żywoty Świętych Pańskich na każdy dzień roku, Olsztyn 1989, s. 352-353.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wac%C5%82aw_I_%C5%9Awi%C4%99ty

http://www.brewiarz.katolik.pl/czytelnia/swieci/09-28.php3

http://www.waclaw.org.pl/o-parafii/sw-waclaw.html

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web