Wspomnienie św. Melchiora Grodzieckiego

1 września 2012 11:00Komentowanie nie jest możliweViews: 388

7 września przypada wspomnienie dowolne św. Melchiora Grodzieckiego, prezbitera i męczennika.

Święty urodził się ok. 1584 roku w Cieszynie, w rodzinie szlacheckiej. Po odbyciu nauk wstępnych, rozpoczął studia w wiedeńskim kolegium jezuickim, gdzie kształcił się m.in. św. Stanisław Kostka. Jako młody student Melchior odznaczał się głęboką religijnością i pobożnością, dlatego w 1602 roku został przyjęty do Sodalicji Mariańskiej, do której wstęp mieli tylko najlepsi uczniowie. W tym czasie w sercu młodzieńca dojrzewało powołanie do życia zakonnego. Po ukończeniu studiów, 22 maja1603 roku Melchior rozpoczął nowicjat w Brnie, a dokładnie dwa lata później złożył śluby zakonne.

Następnie Melchior odbywał praktykę nauczycielską w Brnie i Kłodzku oraz uzupełniał wykształcenie muzyczne. W 1609 roku rozpoczął studia filozoficzne, a następnie teologiczne w Pradze. W roku 1614 otrzymał święcenia kapłańskie.

Grodziecki jako młody kapłan rozpoczął swoją posługę w Pradze, a następnie otrzymał stanowisko zarządcy domu zakonnego i kaznodziei we wsi Kopanina. Od 1616 roku kierował również bursą dla ubogiej młodzieży w Pradze.

Po wybuchu wojny trzydziestoletniej (1618-1648) święty został wysłany do Koszyc, gdzie posługiwał jako kapelan wojskom polskim i czeskim. Kiedy nieprzyjaciele zdobyli miasto, Melchior przebywał na zamku razem z jezuitą Stefanem Pongraczem i księdzem kanonikiem Markiem Kriżem. Po zdobyciu tej twierdzy kapłani zostali aresztowani i oskarżeni o zdradę na rzecz Polski. Z 7 na 8 września 1619 r. hajducy najpierw zamordowali kanonika, a następnie zaczęli okrutnie torturować jezuitów, by wyrzekli się wiary. Kiedy jednak nic to nie dało, dobili swoje ofiary poprzez ścięcie toporem. Ich ciała spoczywają obecnie w kościele klasztornym Sióstr Urszulanek w Tyrnawie na Słowacji.

Pomimo tego, iż po ich śmierci kult świętych kapłanów rozwijał się szybko, beatyfikacja miała miejsce dopiero 15 stycznia 1905 roku, a kanonizacja 2 lipca 1995 roku w Koszycach na Słowacji.

W ikonografii św. Melchior Grodziecki przedstawiany jest w stroju zakonnym, w scenie męczeństwa wraz ze św. Stefanem Pongraczem i św. Markiem Stefanem Kriżem lub indywidualnie.

Modlitwa:
Boże Ojcze na wysokości, któryś św. Melchiora Grodzieckiego, męczennika, w wyznawaniu wiary
umocnić raczył, prosimy Cię, udziel nam łaski odważnego trwania w świętej wierze i spraw, abyśmy dzięki Jego wstawiennictwu szerzyli jedność myśli i serc wśród wszystkich wyznawców Ewangelii. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Oprac. Anna Pomianek

Źródła:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Melchior_Grodziecki

http://www.brewiarz.katolik.pl/czytelnia/swieci/09-07a.php3

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/swieci/s_melchior_grodziecki1.html

http://www.parafia-brenna.pl/?about=3

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web