Wspomnienie bł. Jana Pawła II

21 października 2012 09:46Komentowanie nie jest możliweViews: 1454

22 października obchodzimy wspomnienie bł. Jana Pawła II, papieża-Polaka.

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Imię otrzymał na cześć ostatniego cesarza Austrii, Karola Habsburga. Od dziecka wykazywał wiele talentów – był najlepszym uczniem w szkole, sportowcem, a nawet aktorem. Już w gimnazjum, co potwierdzają jego katecheci, wyróżniała go ogromna wiara. Prowadziła go ona przez kolejne kościelne funkcje, jakie pełnił.

16 października 1978 roku został wybrany papieżem Kościoła katolickiego. Został pierwszym papieżem Polakiem i pierwszym od 455 lat papieżem nie-Włochem. Nie ma wątpliwości, że wybór na głowę Kościoła osoby z kraju socjalistycznego miał przeogromny wpływ na to, co działo się za żelazną kurtyną. Dziś możemy mówić, że pontyfikat Jana Pawła II podtrzymywał Polaków – i nie tylko zresztą Polaków – na duchu i dawał siłę do obalenia najbardziej zbrodniczego systemu politycznego w historii ludzkości.

Jednym z ważniejszych wydarzeń tego pontyfikatu był zamach na życie Jana Pawła II. Gdy 13 maja 1981 roku Papież pojawił się w papamobile na Placu Świętego Piotra, został trafiony w brzuch i rękę przez tureckiego zamachowca – Mehmeda Aliego Agcę. Już parę dni później mu wybaczył. W swojej książce Pamięć i tożsamość Jan Paweł II pisze, że napastnik, mimo iż dobrze wycelował, wybrał zły dzień na zamach – 13 maja przypada bowiem wspomnienie objawień w Fatimie. Dwa lata po tym wydarzeniu Papież odwiedził Aliego Agcę w więzieniu i przebaczył mu, choć ten nigdy nie prosił o przebaczenie.

Sprawując swój urząd 27 lat (najdłużej po bł. Piusie IX), Jan Paweł II przebył ponad 1,6 mln kilometrów – można więc powiedzieć, że jak gdyby okrążył czterdzieści razy kulę ziemską wzdłuż równika. Odbył 142 podróże we Włoszech oraz 102 pielgrzymki zagraniczne, odwiedzając 135 krajów. Chciał odwiedzić wszystkie włoskie parafie – z 334 parafii udało mu się dotrzeć do 301. Podczas audiencji generalnych, których odbyło się 1160, spotkał się z ponad 17,5 mln osób (nie licząc audiencji specjalnych, zgromadzeń liturgicznych oraz pielgrzymek). Chociażby te liczby pokazują, że Jan Paweł II to papież bliski człowiekowi, każdemu człowiekowi. Był papieżem-apostołem. Miał doskonały kontakt z młodzieżą. Poświęcał młodym ludziom wiele uwagi. Zapoczątkował coroczne spotkania pod nazwą Światowe Dni Młodzieży.

Od początku lat dziewięćdziesiątych Papież cierpiał na chorobę Parkinsona, która z czasem coraz bardziej postępowała. Pojawiały się sugestie, by w obliczu problemów ze zdrowiem zrezygnował z urzędu. Nagłe pogorszenie zdrowia nastąpiło 1 lutego 2005 roku. Od tego czasu stan zdrowia papieża stale się pogarszał. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku, o godzinie 21.37. W tej samej chwili w kościołach na całym świecie rozległo się smutne bicie dzwonów. Pogrzeb odbył się sześć dni później. Oprócz 300 tysięcy wiernych zgromadził on 200 prezydentów i premierów, a także przedstawicieli wszystkich wyznań. Można powiedzieć, że był to największy pogrzeb wszech czasów.

Następny papież, którym został Benedykt XVI, zezwolił na natychmiastowe rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego (w normalnej sytuacji czeka się pięć lat od śmierci kandydata na ołtarze). Podczas procesu stwierdzono fakt zaistnienia cudu – francuska zakonnica Marie Simon-Pierre niespodziewanie wyzdrowiała za wstawiennictwem Jana Pawła II. Takich świadectw było zresztą kilkaset. Beatyfikacja odbyła się 1 maja 2011 roku, a dokonana została osobiście przez Benedykta XVI w czasie uroczystej Mszy Świętej na Placu Świętego Piotra w Rzymie. Szacuje się, że w nabożeństwie uczestniczyło 1,5 mln wiernych. Liturgiczne wspomnienie papieża-Polaka przypadło na 22 października – w rocznicę uroczystej inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II.

Modlitwa: Błogosławiony Janie Pawle II, za Twoim pośrednictwem proszę o łaskę dla mnie (i moich bliźnich). Wierzę w moc mej modlitwy i w Twą zbawienną pomoc. Wyproś u Boga Wszechmogącego łaski, o które się modlę… (wymienić prośby) Uproś mi dar umocnienia mej wiary, nadziei i miłości. Pan Jezus obiecał, że o cokolwiek w Jego imię poprosimy, to otrzymamy. Dlatego i ja, Panie, pełen ufności, proszę Cię o łaskę wysłuchania i obdarzenia tym, o co się modlę za wstawiennictwem błogosławionego Jana Pawła II. Wysłuchaj mnie, Panie. Amen (za: Adonai.pl).

Oprac. Tomasz Powyszyński

Źródła:

http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/10-22a.php3

http://ekai.pl/wydarzenia/wideo/x41793/zamach-na-jana-pawla-ii/

https://www.kapucyni.pl/index.php/aktualnopci-mainmenu-389/3995-zyciorys-bl-jana-pawa-ii

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web