Święto NMP Matki Kościoła

25 maja 2012 13:36Komentowanie nie jest możliweViews: 1736

W poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego Kościół w Polsce obchodzi święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, nazywane popularnie drugim dniem Zielonych Świąt.

Święto to zostało wprowadzone do kalendarza liturgicznego przez Episkopat Polski w 1971 r. Dzieje Apostolskie mówią, że przed zesłaniem Ducha Świętego Apostołowie w Wieczerniku „trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i braćmi jego” (Dz 1,14). Maryja jest więc obecna przy rodzącym się Kościele, wraz z Apostołami otrzymuje Ducha Świętego i jako Matka Chrystusa, a więc i Matka Jego Mistycznego Ciała – towarzyszy Kościołowi przez dzieje.

Ten tytuł wiąże się również z dwiema scenami opisanymi przez Ewangelistę Jana, które w święto Matki Kościoła można odczytać do wyboru. W scenie wesela w Kanie Galilejskiej spotykamy Maryję troszczącą się o ludzi, dostrzegającą ich potrzeby i przedstawiającą je Jezusowi. Z kolei w scenie pod Krzyżem Maryja otrzymuje pod opiekę św. Jana, a wraz z nim wszystkich uczniów Chrystusa, a więc w konsekwencji – Kościół.

Tytuł Matki Kościoła nadawano Maryi niemal od początku dziejów Kościoła, jednak oficjalnie został on ogłoszony dopiero podczas Soboru Watykańskiego II. We wrześniu 1964 r. prymas Stefan Wyszyński w imieniu polskich biskupów wygłosił przemówienie uzasadniające wagę ogłoszenia Maryi Matką Kościoła. Przypominał o historii narodu polskiego i obecności Maryi w naszych narodowych dziejach, o pomocy, jaką nam okazywała.

21 listopada 1964 r. papież Paweł VI przy gorącym aplauzie ojców soborowych ogłosił Maryję Matką Kościoła. W swoim przemówieniu papież mówił m.in., że Maryja jest Matką Kościoła, „czyli Matką wszystkich chrześcijan, tak wierzącego ludu, jak i Pasterzy”. Tę prawdę Paweł VI włączył też do tzw. Credo Pawłowego wydanego w 1968 r., gdzie wyznawał: „Wierzymy, że Najświętsza Boża Rodzicielka, nowa Ewa, Matka Kościoła, spieszy spełnić z nieba macierzyńskie zadanie wobec członków Chrystusa, aby dopomóc do zrodzenia i pomnożenia życia Bożego w duszach ludzi odkupionych”.

W tym też roku Episkopat Polski zdecydował o włączeniu wezwania do Matki Kościoła do Litanii Loretańskiej. Jednocześnie złożono prośbę do Stolicy Apostolskiej o włączeniu tego wezwania dla całego Kościoła. Ostatecznie prośba „Matko Kościoła, módl się za nami” została włączona do litanii w 1980 r.

Maryjo, Matko Kościoła, opiekuj się Kościołem, naszymi Pasterzami i wszystkimi wiernymi, aby wiara Kościoła była przekazywana w sposób nieskażony z pokolenia na pokolenie, a ludzie wierzący przemieniali świat mocą Chrystusowej Ewangelii.

Paweł Pomianek

Źródło:
Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, Brewiarz.pl.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web