Prawda o historii Kościoła służy ekumenizmowi

22 stycznia 2012 19:00Komentowanie nie jest możliweViews: 117

Zachęcamy do przeczytania refleksji Jeana Dumonta:

Jeśli pracuję, ażeby ustalić rzeczywistość faktów; rzeczywistość, która często bardziej sprzyja Kościołowi niż rzeczywistość, którą uważają za prawdziwą jego wierni – robię to, ponieważ jestem przekonany, że jest to sposób na to, by ekumenizm zrobił krok do przodu. Będzie to dużo łatwiejsze, jeśli pozwolimy innym, by bardziej szanowali katolików i ich przeszłość. Jeśli pokażemy – ze spokojem i w oparciu o wiarygodną dokumentację – że nie jesteśmy potworami, za których często się nas uważa, dialog odniesie z tego ogromne korzyści. W przeciwieństwie do tego, co uważa wiele osób pozostających dziś w samym Kościele, bezkrytyczne przyjmowanie oskarżeń, bez uważnego zweryfikowania źródeł i bez wyjaśnienia okoliczności tłumaczących, a może nawet usprawiedliwiających, nie tylko nie pomaga ekumenizmowi, ale poważnie mu szkodzi.

Cytat za: Vittorio Messori w rozmowie z Andreą Torniellim, Dlaczego wierzę. Życie jako dowód wiary, tłum. M. Wójcik, Kraków 2009, s. 432.