Polskie pieśni maryjne

19 maja 2012 10:11Komentowanie nie jest możliweViews: 4743

Z cyklu: Maj – miesiąc Maryi (cz. V)
Oprac. i wybrał: Paweł Pomianek ▼

Gdy od XIV wieku pojawiają się pierwsze tłumaczenia na język polski hymnów, pieśni i innych utworów – duża ich część to utwory maryjne. Pośród pięćdziesięciu polskich pieśni religijnych znanych w XV wieku, aż dwadzieścia to pieśni ku czci Matki Bożej.

Bogurodzica – pierwsza ważna pieśń śpiewana w języku polskim powstała prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku – została ułożona na część Maryi. Utwór ten przez wieki pełnił rolę polskiego hymnu narodowego.


W XV wieku znamy już kompozytorów, którzy piszą także typowo polskie utwory. Mikołaj z Radomia zostawił po sobie dziewięć kompozycji liturgicznych, w tym Magnificat napisany ok. roku 1422. Sebastian z Felsztyna, żyjący w XVI wieku, jest autorem dwóch pieśni maryjnych, które się zachowały. Pośród innych autorów z XV i XVI wieku należy wymienić: Mikołaja z Krakowa, Jana z Lublina, Wacława z Szamotuł, Mikołaja Gomółkę czy Marcina Leopolitę.

Ważnym autorem pieśni oraz poezji był bł. Władysław z Gielniowa (ok. 1440–1505), bernardyn. Napisał on kilka znanych do dziś utworów, w tym poświęcone Matce Bożej, m.in. Już się anjeli wiesielą. Przypisuje mu się także autorstwo Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.


Do późniejszych arcydzieł zalicza się utwory Stanisława Moniuszki Cztery litanie ostrobramskie i Madonna oraz Karola Szymanowskiego Stabat Mater (fragment do odsłuchania poniżej) i Litania do Maryi Panny.Dziś do ulubionych polskich pieśni maryjnych należą m.in. dwie pieśni z XIX wieku: Z dawna polski Tyś Królową oraz Chwalcie łąki umajone.
Źródła:
Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, Kosciol.wiara.pl.
Władysław z Gielniowa, pl.Wikipedia.org.

Poprzednie części cyklu:
Cz. IV: Patronka polskich miast i wsi
Cz. III: Polscy święci – czciciele Maryi
Cz. II: Pobożność maryjna polskich władców i rycerzy
Cz. I: Nabożeństwa majowe
Maj – miesiąc Maryi

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web