Patronka polskich miast i wsi

16 maja 2012 10:35Komentowanie nie jest możliweViews: 605

Z cyklu: Maj – miesiąc Maryi (cz. IV)
Autor: Paweł Pomianek ▼

W miastach o długiej tradycji oraz niemal we wszystkich polskich wioskach możemy znaleźć znaki miłości i przywiązania naszych rodaków do Maryi.

Ze szczególnym wzruszeniem można chodzić po starych rynkach polskich miast, gdzie w centralnych miejscach znajdujemy pomniki czy obrazy poświęcone Maryi. Ogromnie budujące jest to świadectwo wiary naszych przodków, którzy wiedzieli, że Maryja nie powinna być jedynie Królową naszych serc i domów, ale należy Jej również oddać honorowe miejsce w przestrzeni publicznej.

Mieszczanie bardzo często zdobili swoje kamienice wizerunkami Maryi.

Figura Niepokalanej mającej ma na głowie wieniec z dwunastu gwiazd góruje nad Sandomierzem, znajdując się w jednym z najważniejszych miejsc w rynku:

Na krakowskim rynku zachowała się kamienica Wentzla, zwana też kamienicą Pod Obrazem. W 1850 roku pożar strawił większą część kamienic – ta kamienica wraz z obrazem ocalała.

Obraz Matki Bożej z Dziecięciem znajduje się także w najważniejszej bramie w Lublinie – Bramie Krakowskiej.

W miastach budowano również świątynie ku czci Matki Bożej. Te najbardziej znane nosiły nazwę kościołów mariackich. Poniżej kościół mariacki w Krakowie, w którym znajduje się słynny ołtarz Wita Stwosza.

Opiekunka ludu polskiego

Z jeszcze głębszej czci maryjnej znani byli mieszkańcy polskich wsi. W każdym katolickim domu były obrazy Maryi. Wiele świąt maryjnych miało swoją ludową nazwę: Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny nazywano świętem Matki Bożej Wiosennej, Matkę Wniebowziętą określano Matką Bożą Zielną, 8 września (Narodzenie NMP) obchodzono jako Matki Bożej Siewnej. Do dziś ludzie starsi posługują się tym tradycyjnymi określeniami. Przed świętami maryjnymi podejmowano post. Mieszkańcy wsi licznie uczestniczyli także w nabożeństwach majowych.

Na drogach i rozstajach oraz przy domach zachowało się do dziś wiele maryjnych kapliczek. Poniżej kilka przykładów, które posiadamy w zasobach zdjęć Dziennika Parafialnego.

Źródło:
Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, Kosciol.wiara.pl.

Poprzednie części cyklu:
Cz. III: Polscy święci – czciciele Maryi
Cz. II: Pobożność maryjna polskich władców i rycerzy
Cz. I: Nabożeństwa majowe
Maj – miesiąc Maryi

————–
Paweł Pomianek – świecki teolog, publicysta, filolog polski. Mąż Anny, tato trzyletniej Juleczki i pewnego Maleństwa, które rośnie pod sercem Mamy. Redaktor naczelny Dziennika Parafialnego.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web