Pokonywać przeciwności, zbierać dobre uczynki

26 kwietnia 2012 14:00Komentowanie nie jest możliweViews: 463

Autor recenzji: Paweł Pomianek ▼

Największą zaletą książki Hanny Babińskiej jest to, że pokazuje ona dzieciom, jak niezwykle ważne jest pokonywanie swoich słabości i lęków. Zachęca, by przezwyciężać problemy, stawiając im czoła. Książka nadaje się znakomicie na prezent pierwszokomunijny.

– Mamo, opowiedz mi bajkę – prosiła Julka, ciągnąc mamę za rąbek spódnicy.
– Bajkę? A o czym, córeńko? – spytała mama, siadając wygodnie w fotelu.
– No… bajkę o mnie! – Julcia już wdrapywała się mamusi na kolana. – Bajkę o mnie, o Madzi i na przykład o… pieskach!

Tak rozpoczyna się książka Hanny Babińskiej. Dwie małe córeczki, wspomniane Julka oraz Madzia, uwielbiają, gdy ich mama opowiada im bajki. A mama, obok niewątpliwego talentu do kreowania atrakcyjnej fabuły, posiada umiejętność włączania do opowiadań walorów dydaktycznych. Osiem krótkich historii zwraca uwagę na różne ważne cechy, które dziecko powinno w sobie kształtować.

Niektóre historie pokażą dziecku, jak ogromnie ważne jest zwykłe codzienne pomaganie innym, które po cichu zmienia na lepsze otaczający świat. Bardzo ciekawa a jednocześnie wartościowa jest historia podróży bojaźliwej Agatki do Krainy Końca Strachu, podpowiadająca jak pokonywać swoje lęki. Inne opowiadanie przypomni, dlaczego warto słuchać rodziców, i do jak zgubnych skutków może prowadzić lekceważenie ich zakazów. Jednocześnie dziecko będzie mogło zauważyć, że gdy już stanie się coś złego, nie ma co rozpaczać nad rozlanym mlekiem, ale trzeba stawić czoła przeciwnościom, których stało się przyczyną.

Bardzo ważne jest również opowiadanie o wartości, jaką niesie ze sobą wiara. Bohaterem wspomnianego opowiadania jest ośmioletni Paweł, który właśnie przygotowuje się do Pierwszej Komunii świętej. Początkowo chłopak, tak jak inne dzieci z jego klasy, chce przede wszystkim dostać z tej okazji wspaniałe prezenty. Jednak rozsądny wpływ babci porządkuje hierarchię ważności w główce dziecka. Mądrej kobiecie udaje się bowiem zafascynować chłopca historią dzieci z Fatimy. Gdy Paweł poznaje historię objawień, zaczyna naprawdę czekać na spotkanie z Panem Jezusem. Co więcej, opowiadanie nie pozostawia aspektu wiary na poziomie uczuć, ale pokazuje, że wiąże się ona z konkretnymi postawami, sprawia, że dzięki niej człowiek staje się lepszy. Teraz celem chłopca stanie się „zbieranie dobrych uczynków”. Paweł uratuje z opresji kolegę, będzie pozytywnie wpływał również na tych, którzy najbardziej rozrabiają. Bo – jak wyraźnie sugeruje narrator opowiadania – wiara działa. Nie trzeba chyba dodawać, że dla tak przygotowanego do Komunii dziecka, sam dzień przyjęcia Ciała Zbawiciela stanie się najpiękniejszym w życiu…

Nie ulega wątpliwości, że książka idealnie nadaje się na prezent dla dzieci przygotowujących się do pierwszej Komunii świętej oraz dla tych, które do Pierwszej Komunii przystępują. Sądzę jednak, że także znacznie młodsze dzieci będą słuchać barwnych opowiadań z dużym zainteresowaniem. A gdy trochę podrosną, może same zaczną do nich wracać…

Hanna Babińska
Mamo, opowiedz mi bajkę…
ISBN: 978-83-7745-117-5
stron: 86
Wydanie: Tolkmicko 2011

——————

Paweł Pomianek – świecki teolog, publicysta, filolog polski. Mąż Anny, tato trzyletniej Juleczki i pewnego Maleństwa, które rośnie pod sercem Mamy. Redaktor naczelny Dziennika Parafialnego.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web