Panorama wiary

14 września 2012 16:24Komentowanie nie jest możliweViews: 117

Autor recenzji: Krzysztof Pilch ▼

Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego jest, jak pisze Ojciec Święty Benedykt XVI, „wierną i pewną syntezą Katechizmu Kościoła Katolickiego” i „obejmuje w sposób zwięzły wszystkie istotne i podstawowe elementy wiary Kościoła tak, aby mogło stanowić (…) pewien rodzaj vademecum, które pozwoli osobom wierzącym i niewierzącym objąć jednym rzutem oka całą panoramę wiary katolickiej”.

I rzeczywiście, podczas gdy Katechizm Kościoła Katolickiego mógł zniechęcać wielu potencjalnych czytelników już samą objętością, kompendium zachęca z jednej strony niewielką ilością stron, z drugiej strony bogactwem zawartej w nim treści.

Kompendium jest podzielone na 4 części, one zaś na działy, tak jak Katechizm. Również ich tytuły pokrywają się z tymi katechizmowymi. Są to: I. Wyznanie wiary, II. Celebracja misterium chrześcijańskiego, III. Życie w Chrystusie, IV. Modlitwa chrześcijańska.

Wszystkie zagadnienia są przedstawione w formie pytań i zwięzłych, jasnych odpowiedzi. Przy każdej odpowiedzi są odnośniki do odpowiednich miejsc w Katechizmie, gdy więc czytelnik zapragnie zgłębić jakieś zagadnienie, z łatwością je tam odnajdzie. Język odpowiedzi jest dużo prostszy niż we wspomnianym pierwowzorze, co sprawia, że treści są łatwiej przyswajalne. Nie znaczy to wcale, że pomija się trudniejsze prawdy wiary. Jeśli chodzi o zawartość merytoryczną, to rzeczywiście Kompendium realizuje cel mu postawiony i prezentuje całość doktryny katolickiej.

Nie zabrakło też cytatów z Pisma Świętego i Ojców Kościoła, co wyraźnie ukazuje katolickie rozumienie Tradycji i ubogaca przekazywaną naukę. Na końcu znajduje się dodatek zawierający najważniejsze modlitwy i hymny chrześcijańskie oraz podstawowe „prawdy nauki katolickiej”. Pomocny w odszukaniu interesujących czytelnika zagadnień jest indeks haseł zawartych w kompendium.

Jeżeli chodzi o szatę graficzną, to również stanowi ona duży plus niniejszej publikacji i nie chodzi tu tylko o twardą oprawę i dobrej jakości papier, ale przede wszystkim o wyraźną strukturę tekstu, zaznaczoną przez wytłuszczenie tytułów poszczególnych części, jak również wszystkich pytań. Ponadto wagę cytatów z Ojców Kościoła podkreśla umieszczenie ich na innym tle w stosunku do pozostałego tekstu. Każda część i dział poprzedzone są kolorową reprodukcją dzieła sztuki chrześcijańskiej, opatrzoną odpowiednim komentarzem. Zawiera on nie tylko tytuł, autora i pochodzenie danego obrazu. Przede wszystkim opisuje jego znaczenie teologiczne, wskazując na odpowiednie fragmenty Pisma Świętego i odnosząc do treści zawartej w danej części Kompendium, stanowiąc do każdej z nich piękny i zachęcający do lektury wstęp.

Podsumowując, należy stwierdzić, że ta publikacja jest dużą pomocą dla katolików pragnących uzupełnić i usystematyzować swą wiedzę na temat doktryny Kościoła, jak również dla tych osób, które jej nie znają lub mają jej wypaczony obraz. Stanowi również nieocenione narzędzie pracy w duszpasterstwie zarówno dla osób duchownych, jak i dla katolików świeckich. Może też stanowić wstęp i zachętę do lektury Katechizmu Kościoła Katolickiego.
——————

Krzysztof Pilch – teolog, pedagog. Autor książki “Zawód: Tata”, artykułów z dziedziny wychowania i nie tylko, recenzji. Na co dzień pracuje jako nauczyciel i copywriter (zobacz więcej).


Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web