Niedziela Miłosierdzia Bożego

14 kwietnia 2012 14:28Komentowanie nie jest możliweViews: 772

Zgodnie z życzeniem Chrystusa, które wyraził w czasie objawień, jakie otrzymała św. siostra Faustyna Kowalska, święto Miłosierdzia Bożego jest obchodzone w II Niedzielę Wielkanocną, zwaną także zgodnie z tradycją Niedzielą Białą lub Przewodnią.

Tradycyjne określenie Niedziela Biała wywodzi się z faktu, że w tym dniu w Rzymie ochrzczeni w Wielką Sobotę neofici, odziani w białe szaty, szli w uroczystej procesji do kościoła św. Pankracego, by tam uczestniczyć we Mszy świętej.

Podczas objawień Chrystusa, które otrzymała św. siostra Faustyna Kowalska, Pan Jezus wyraził życzenie, by pierwsza niedziela po zmartwychwstaniu nabrała dodatkowego znaczenia:

Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dzienniczek nr 299).
W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia mojego; która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar… (Dz. 699).

– obiecał Chrystus św. Faustynie.

Ustanowienie święta

Pierwsze zabiegi o ustanowienie święta podjął jeszcze przed II wojną światową spowiednik siostry Faustyny ks. Michał Sopoćko, który propagował je w wileńskich kościołach. W roku 1946 oficjalną petycję o wprowadzenie święta w pierwszą niedzielę po Wielkanocy wystosowali do Watykanu biskupi polscy na czele z prymasem Augustem Hlondem. W 1959 r. Święte Oficjum wydało jednak dekret, w którym odniosło się negatywnie do tego postulatu. Przez wiele lat kult Bożego Miłosierdzia zapoczątkowany przez objawienia siostry Faustyny rozwijał się przede wszystkim oddolnie.

Dekret został unieważniony dopiero wiosną roku 1978. Gdy papieżem został Karol Wojtyła, starania o wprowadzenie święta rozpoczęły się na nowo. Gdy 18 kwietnia 1993 r. siostra Faustyna została błogosławioną, polscy biskupi raz jeszcze wystosowali do papieża prośbę o ustanowienie święta Miłosierdzia Bożego. Już w 1997 r. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zgodziła się na wprowadzenie go we wszystkich polskich diecezjach.

Dla całego Kościoła święto zostało ustanowione 17 sierpnia 2002 r. w dniu kanonizacji apostołki Bożego Miłosierdzia. Niedziela Miłosierdzia Bożego jest więc obchodzona w całym Kościele od roku 2003.

Kult Bożego Miłosierdzia

Święto przypomina nam w sposób szczególny, że Boże Miłosierdzie jest nieskończone. Chrystus czeka na każdego grzesznika. Oczekuje tylko żalu za grzech i chęci zadośćuczynienia. Jak sugeruje nam koronka do Bożego Miłosierdzia, święto to jest nierozłącznie związane ze śmiercią Chrystusa, który właśnie na krzyżu otworzył nam bramy nieba i zwyciężył ludzki grzech; jest też związane ze zmartwychwstaniem, gdy Chrystus pokonał śmierć i dał nam nadzieję na życie wieczne.

Te prawdy przypomina nam również nowenna przed świętem Miłosierdzia, która rozpoczyna się w dniu śmierci Chrystusa – w Wielki Piątek – i trwa do Soboty w Oktawie Wielkanocy. W tych dniach jesteśmy w sposób szczególny wezwani do codziennej modlitwy koronką do Bożego Miłosierdzia o nawrócenie grzeszników i zmiłowanie Boga nad nami.

Obok uroczystości ku czci Miłosierdzia i koronki, Chrystus wskazał siostrze Faustynie jeszcze trzy inne sposoby, poprzez które szczególnie możemy wypraszać łaskę Miłosierdzia dla świata: modlitwę przed obrazem Jezusa Miłosiernego z napisem: „Jezu, ufam Tobie”, modlitwę w godzinie konania Chrystusa na krzyżu, zwanej Godziną Miłosierdzia (godz. 15.00), oraz szerzenie czci Miłosierdzia Bożego modlitwą, słowem i czynem.

Dla Jego bolesnej Męki, miej miłosierdzie dla nas i całego świata.

Paweł Pomianek

Źródła:
Niedziela Miłosierdzia Bożego, http://pl.wikipedia.org/wiki/Niedziela_Mi%C5%82osierdzia_Bo%C5%BCego.
Dziś Święto Miłosierdzia Bożego, http://ekai.pl/wydarzenia/raport/x19502/dzis-swieto-milosierdzia-bozego/.
Oktawa Wielkiej Nocy, http://www.traditia.fora.pl/wielki-tydzien-i-okres-wielkanocny,43/oktawa-wielkiej-nocy,3854.html.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web