Na progu weryfikacji. Wielki Post 2012

21 lutego 2012 18:52Komentowanie nie jest możliweViews: 193


Marcin Stradowski OPs ▼

Jutro rozpoczynamy Wielki Post. Kilka refleksji na ten temat. Czy chodzi tylko o posypanie popiołem naszych głów na znak rozpoczęcia nowego okresu liturgicznego?

Oczywiście wchodzimy z Kościołem w okres zadumy nad „Słowem Krzyża”, mamy własne postanowienia i chcemy, aby coś wartościowego i trwałego z tego czasu pozostało. Pan Bóg szczególnie błogosławi tę „świętą walkę” o nasze nawrócenie. Panu Bogu chodzi też o konkrety, bo i nasze życie jest konkretne, więc i zwrot ku Stwórcy powinien mieć konkretny tego wyraz. Ponadto Bóg chce, aby owocem naszej głębszej więzi z Nim był rezonans Jego miłości także wobec innych ludzi.

Nie jesteśmy samotną wyspą, ale postanowienia podejmujemy indywidualnie a nie kolektywnie. Cały Kościół rozpoczyna Post, a każdy z nas ma inne postanowienia. Będziemy starać się o zbliżenie do Jezusa, o szukanie w Nim siły do przemiany naszego serca i podjęcia walki w konkretnych sprawach.

„Bóg z nami, któż przeciwko nam?” – te słowa mogą nas pokrzepić w walce. Bogu zależy na naszym nawróceniu, On też nas wspiera w walce ze złem, które jest w nas i wokół nas. Walczymy przede wszystkim z tym, co w nas jest nieczyste i niedoskonałe. Warto zadbać o siebie. W tym okresie liturgicznym nasza koncentracja powinna przede wszystkim spoczywać na nas samych.

Nie będzie przesadą jeśli dodam, że Bogu jest miła postawa oderwania od świata i zajęcia się sobą, czego efektem będzie skierowanie się ku Niemu. My samych siebie nie poprawiamy, ale czyni to Jezus, który zwyciężył śmierć, grzech i wszelkie zło. Dobro jest Jego dziełem, więc w tym naszym zmaganiu się o świętość tylko Jezus może nas prowadzić. To chwilowe oderwanie się od świata ma przynieść dobre owoce. Mamy powrócić przemienieni.

Prośmy Maryję, aby towarzyszyła nam na tej drodze, bo to Ona trwała pod Krzyżem i jest Mistrzynią kontemplacji Krzyża. Niech trwa przy nas w walce o zwycięstwo nad złem, a będziemy bezpieczni.

————–

Marcin Stradowski – ur. w 1972 r.; jest mężem Kasi i ojcem dwóch synów: Piotrka i Michała. Mieszka w Warszawie. Jest świeckim dominikaninem (tercjarzem – OPs). Za patrona obrał św. Jacka – pierwszego polskiego dominikanina – oraz bł. Jana z Vercelli.

Tekst pochodzi z książki Marcina Stradowskiego „Rozważania na każdy dzień. Cz. III: Okres Wielkiego Postu”. Do zamówienia w pakiecie ebooków Libenter.pl.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web