Młodzi nadzieją Kościoła

1 kwietnia 2012 06:00Komentowanie nie jest możliweViews: 242

Marcin Stradowski OPs ▼

Światowy Dzień Młodzieży przypada w Niedzielę Palmową i jest obchodzony w diecezjach z biskupami. Uroczyste obchody odbywają się w wakacje z udziałem papieża. Jak to się zaczęło?

W 1984 roku Jan Paweł II w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego przekazał młodzieży Krzyż Roku Świętego. Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła 1985 rok Międzynarodowym Rokiem Młodzieży. W Niedzielę Palmową 15 kwietnia 1985 r. na Placu św. Piotra zgromadziła się młodzież z całego świata i to spotkanie zainspirowało Jana Pawła II do ustanowienia Światowego Dnia Młodzieży. Ten dzień jest tradycyjnie obchodzony w Niedzielę Palmową. I Światowy Dzień Młodzieży celebrowany w wymiarze diecezjalnym w Niedzielę Palmową miał miejsce 23 marca 1986 roku. Tematem pierwszego ŚDM stały się słowa: „Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was” (1P 3, 15).

Wiemy, że Jan Paweł II bardzo kochał młodzież. Nie trzeba dodawać, że młodzi bardzo kochali Jana Pawła II. Można to po ludzku uzasadnić, papież do końca życia pozostał „młody duchem”, a młodzież to wyczuwała. Z tej zażyłości z papieżem-Polakiem zrodziła się pewna jedność z Namiestnikiem Chrystusa, którą można określić w słowach: „videre Petrum, videre Dominum”, co oznacza: widzieć Piotra to tak jak widzieć Pana – Chrystusa. Co mówił młodzieży Jan Paweł II? Zapewne można przytaczać wiele słów, ale wybiorę jedną myśl:

„Każdy z Was, młodzi Przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych”.

Obyśmy potrafili znaleźć nasze miejsce, którego opuścić nie można. Prowadź nas Maryjo ku woli Bożej i zgodzie na jej wypełnienie w naszym życiu, tak jak Ty umiałaś: „Niech mi się stanie według słowa Twego”.

————–
Marcin Stradowski – ur. w 1972 r.; jest mężem Kasi i ojcem dwóch synów: Piotrka i Michała. Mieszka w Warszawie. Jest świeckim dominikaninem (tercjarzem – OPs). Za patrona obrał św. Jacka – pierwszego polskiego dominikanina – oraz bł. Jana z Vercelli.

Tekst pochodzi z książki Marcina Stradowskiego „Rozważania na każdy dzień. Cz. III: Okres Wielkiego Postu”. Do zamówienia w pakiecie ebooków Libenter.pl.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web