Gdzie leży prawdziwe szczęście kobiety?

20 stycznia 2012 10:21Komentowanie nie jest możliweViews: 337

Autor recenzji: Justyna Królak ▼

Jakie jest prawdziwe dobro kobiety? Jaka jest istota jej kobiecości? Co tak naprawdę daje kobiecie autentyczne szczęście? Na te i inne pytania chce odpowiedzieć autorka pozycji „O kobiecości”.

Chce ona odkrywać przed każdą kobietą szczęściodajną tajemnicę istoty jej kobiecości. Wielkim atutem książki jest to, iż – jak zaznacza mąż autorki Jacek Pulikowski – „jej pisanie nie jest żadną męską teorią, a świadectwem własnego życia”.

Nie jest to książka, która wyczerpuje temat; autorce chodzi bardziej o przedstawienie refleksji, które mają wskazywać kierunek przemyśleń, zachęcić do pochylenia się nad prezentowaną treścią. Ostatecznie mają służyć pomocą w odnalezieniu przez kobietę jej miejsca w świecie – takiego, które da jej prawdziwe szczęście „w życiu i… w wieczności”. Język jest prosty, zrozumiały;
książkę tę – niewielkich rozmiarów (ma 50 stron w całości),
ale wielkiej treści – można „połknąć” za jednym razem.

Autorka ukazuje miejsce kobiety w trzech wymiarach (są to jednocześnie trzy główne rozdziały omawianej pozycji):
1. Akceptacja siebie jako kobiety;
2. Akceptacja siebie jako żony;
3. Akceptacja siebie jako matki.

W pierwszej części Jadwiga Pulikowska podkreśla mocno kwestię zachowania przez kobietę szacunku dla siebie, a następnie wymagania szacunku wobec siebie od innych, szczególnie od mężczyzn. Chodzi o pielęgnowanie poczucia własnej godności. Często bowiem jest tak, iż kobieta sama ma udział w tym, że jest zupełnie nieszanowana.

W tym miejscu poruszona jest również bardzo ważna sprawa, dotycząca akceptacji przez dziewczynę swojej płciowości. Autorka ukazuje radosny aspekt płodności kobiety, wskazując czemu ma ona służyć.

W części omawiającej miejsce kobiety w małżeństwie (akceptacja siebie jako żony) autorka kładzie nacisk na to, by w tej nowej sytuacji żona pamiętała, iż najważniejszą osobą na świecie od momentu ślubu jest dla niej jej mąż. Nie rodzice, nie dzieci, ale mąż! Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy pojawia się dziecko, a szczególnie pierwsze. Relacja męża i żony przechodzi w tym czasie swoistą próbę. Autorka podaje różne ciekawe sugestie dotyczące tej kwestii.

W części trzeciej autorka porusza wymiar macierzyństwa kobiety. W tym kontekście dotyka jednego aspektu, który jest niezwykle istotny we współczesnym świecie, a mianowicie dylematu: macierzyństwo czy praca zawodowa. Autorka dzieli się swoimi przekonaniami na ten temat (jakie jest najważniejsze i najpiękniejsze zadanie życiowe kobiety) wypracowanymi przez własne doświadczenie (Pulikowscy ponad 10 lat czekali na poczęcie pierwszego dziecka). Tym mocniejszym jawi się więc ten głos, pewny co do tego, iż najważniejszym zadaniem kobiety jest macierzyństwo.

——————

Justyna Królak – absolwentka teologii KUL, gdzie poznała się z mężem, Pawłem. Współtworzy rodzinną firmę, której głównym polem działania jest prowadzenie księgarni internetowej Tolle.pl. Prywatnie pasjonatka dobrych książek.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web