Droga Krzyżowa a odpust zupełny

11 marca 2012 10:33Komentowanie nie jest możliweViews: 8304

Gdy uczestniczymy w piątki Wielkiego Postu w Drogach Krzyżowych, możemy również korzystać ze związanych z nimi odpustów. Przedstawiamy warunki, na jakich można je uzyskać. Odpust można ofiarować za siebie lub za jedną osobę zmarłą.

Wymagane jest zachowanie zwyczajnych warunków odpustu, do których należą:

• bycie w stanie łaski uświęcającej;
  • przyjęcie Komunii świętej;
  • odmówienie modlitwy w intencjach, w których modli się ojciec święty (ten warunek wypełnia się całkowicie przez odmówienie jeden raz „Ojcze nasz” i „Zdrowaś”);
  • wykluczenie wszelkiego przywiązania do grzechu nawet powszedniego;
  • wymaganie czynności związanej z odpustem.

Taką czynnością związaną z odpustem jest właśnie w tym przypadku odprawienie Drogi Krzyżowej. Aby uzyskać odpust, odprawiając Drogę Krzyżową, należy uwzględnić:

• rozważanie Męki i śmierci Chrystusa (nie jest konieczne rozmyślanie o poszczególnych tajemnicach każdej stacji);
  • odprawienie przed urzędowo erygowanymi stacjami Drogi Krzyżowej (np. w kościele, na placu przykościelnym); musi być 14 krzyżyków;
  • wymaga się przechodzenia od jednej stacji do drugiej (przy publicznym odprawianiu wystarczy, aby prowadzący przechodził, jeśli wszyscy wierni nie mogą tego czynić);
  • jeśli ktoś z powodu słusznej przyczyny (np. choroby, podróży, zamknięcia kościoła itp.) nie może odprawić Drogi Krzyżowej wedle podanych tutaj warunków, zyskuje odpust zupełny po przynajmniej półgodzinnym pobożnym czytaniu lub rozważaniu Męki Chrystusa.

O odpustach zobacz także:
Odpust zupełny za cierpiących w czyśćcu

Oprac. PP

Źródło: