Doskonałe wprowadzenie do tomizmu

20 września 2012 13:10Komentowanie nie jest możliweViews: 657

Autor recenzji: Tomasz Powyszyński ▼

Czytelnik chcący bliżej poznać myśl św. Tomasza z Akwinu ma obecnie do dyspozycji mnóstwo książek, lecz głównie traktują one Akwinatę nie jako teologa, lecz jako filozofa (wystarczy tu wymienić doskonałą pozycję Etienne’a Gilsona Tomizm. Wprowadzenie do filozofii św. Tomasza z Akwinu). Inaczej jest jednak z książką o. Jacka Salija zatytułowaną Eseje tomistyczne, która już przez samo to jest pozycją wyjątkową.

Deficyt teologiczny – jeżeli można tak się wyrazić – z którym mamy do czynienia, sprawia, że tym cenniejsze są owe eseje. O. Salij we wstępie swojej książki dziwi się istnieniu tej teologicznej pustki wokół Akwinaty, gdyż św. Tomasz – najczęściej, zaraz po św. Augustynie, cytowany pisarz kościelny w Katechizmie Kościoła Katolickiego – był przede wszystkim teologiem. Już sam fakt tak częstego odwoływania się do tekstów Akwinaty przez Katechizm świadczy o ważności nauki tego świętego dla Kościoła katolickiego.

Z tego też powodu jest potrzeba, by szerzej zająć się Doktorem Anielskim przez perspektywę jego myśli teologicznej. Książkę o. Salija odbieram więc jako zachętę do zgłębiania jego teologii, wielkiej i robiącej niesamowite wrażenie. O. Salij zresztą przyznaje, że nie da się wyczerpać tematu w tak krótkiej publikacji (bo sama słynna Suma teologiczna liczy sobie trzydzieści cztery tomy!, a to przecież nie koniec dzieł św. Tomasza), więc pewne rzeczy są jedynie nakreślone.

Na szczególne wyróżnienie, moim zdaniem, zasługują eseje dotyczące dogmatów w Kościele katolickim. Wynika z nich, że dogmat to nie jest zamknięte i skończone twierdzenie na temat czegoś, lecz dopiero początek, jak to określa o. Salij, „poznania religijnego”. Kłóci się to bardzo z potocznym rozumieniem dogmatu, który ma być rzekomo ograniczaniem wolności w poszukiwaniu i myśleniu. Dla mnie, jako osoby żywo interesującej się apologetyką, ciekawy także okazał się esej mówiący o sposobach rozmawiania z niewierzącymi. Polecam go każdemu, kto ma pewne zacięcie apologetyczne, gdyż otrzymujemy w nim wiele cennych wskazówek i przestróg.

Bez wątpienia Eseje tomistyczne to książka, którą dobrze jest przeczytać. Język, którym posługuje się o. Salij, nie sprawi większych trudności. Czasem jednak trzeba się nad niektórymi fragmentami dłużej zatrzymać, by je dokładniej przeanalizować, ale to wynika jedynie z bardziej rozbudowanych rozważań. Po lekturze odczuwalny jest pewien niedosyt. Zdaje się jednak, że o to chodziło – żeby zachęcić do dalszego penetrowania teologii św. Tomasza. Myślę, że to książka świetna dla kogoś, kto – przerażony ogromem dzieł Doktora Anielskiego – chciałby mimo wszystko zacząć przygodę z jego teologią. Jest to doskonałe wprowadzenie do tomizmu.

——————-

Jak rozmawiać z niewierzącymi o wierze i KościeleAutor: Jacek Salij OP
Tytuł książki: Eseje tomistyczne

Rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-62657-02-5
Liczba stron: 151
Wydawnictwo: Libenter
Miejsce wydania: Lublin
Format: ebook (pdf)UWAGA!
Książka dostępna w pakiecie ebooków Libenter.pl. Jeśli odstrasza Cię cena (77,00 zł), dla użytkowników Dziennika Parafialnego przygotowaliśmy specjalną promocję. Jeśli przy rejestrowaniu się do Klubu (TUTAJ) w rubryce „Konto polecające” wpiszesz klientVIP (najlepiej skopiuj stąd) otrzymasz 30 zł zniżki! Zapłacisz wówczas za dostęp do przeszło stu książek elektronicznych (w tym książki Tomasza Powyszyńskiego) jedyne 47 zł.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web