Boże Narodzenie i Epifania

5 stycznia 2012 21:50Komentowanie nie jest możliweViews: 138

4 stycznia 2012 r., w swojej pierwszej katechezie w nowym roku, Benedykt XVI zwrócił uwagę na bogactwo okresu Narodzenia Pańskiego. Mówił też o obchodzonej 6 stycznia Epifanii, w Polsce najczęściej określanej świętem Trzech Króli.

Okres Bożego Narodzenia rozpoczął się od wigilii spożywanej 24 grudnia, a kończy się świętem Chrztu Pańskiego. „To niewiele dni, ale pełnych tajemnic i celebracji, a wszystko kumuluje się wokół dwóch wielkich uroczystości Pańskich: Bożego Narodzenia i Epifanii” – mówił Benedykt XVI.

Papież przypomniał, że święto Epifanii zrodziło się na Wschodzie i wskazuje przede wszystkim na pewien aspekt tajemnicy – na objawienie się Boga w ludzkiej naturze. W ten sposób to święto przywołuje wiele wydarzeń, których przedmiotem jest objawienie się Boga, w tym adorację Mędrców, rozpoznających w Jezusie oczekiwanego Mesjasza, chrzest Jezusa w Jordanie, kiedy objawiła się cała Trójca, czy wesele w Kanie Galilejskiej, gdy Jezus dokonał pierwszego cudu.

Benedykt XVI zwrócił uwagę na kilka aspektów, na które wskazuje okres Bożego Narodzenia. Wśród nich wymienił radość, która „pochodzi z zadziwienia serca, widzącego jak Bóg działa w historii, jest to radość, która rodzi się z kontemplacji oblicza tego pokornego Dzieciątka”.

Boże Narodzenie wskazuje też na wymianę pomiędzy tym co Boskie i tym co ludzkie. Papież powołał się tutaj na słowa papieża Leona Wielkiego, który w 8 Kazaniu na Boże Narodzenie pisał: „Jeśli odwołujemy się do niewysłowionej łaskawości Bożego miłosierdzia, która skłoniła Stworzyciela ludzi, aby stał się człowiekiem, to ona wzniesie nas do natury Tego, którego adorujemy w naszej naturze”. Narodzenia Pana – jak stwierdził Benedykt XVI – „jest zatem świętem, w którym Bóg staje się tak bliskim człowiekowi, aby uczestniczyć w akcie jego urodzenia, żeby ukazać jemu jego najgłębszą godność: że jest synem Bożym”.

Liturgia Bożonarodzeniowa jest też przeniknięta światłem. Przychodzący Chrystus rozprasza ciemności, wypełnia noc jasnością z nieba i na ludzkich obliczach kładzie blask Boga Ojca. „Także dziś otoczeni światłem Chrystusa, jesteśmy bardzo zachęceni przez liturgię Bożego Narodzenia, aby nasz umysł i serce oświecił Bóg, który ukazał blask swego oblicza” – wskazał papież.

Wracając do tematyki Objawienia Pańskiego, ojciec święty zatrzymał się na kwestii owego światła. Wskazał przy tym na słowa pierwszego czytania z księgi Izajasza rozpoczynającego się od słów: : „Powstań! Świeć, bo przyszło twe światło i chwała Pańska rozbłyska nad tobą” (Iz 60,1). Wezwanie, aby chwała Pana jaśniała nad nami, aby być świadkami Chrystusa, jest skierowane także do Kościoła oraz do każdego z nas. Powinniśmy mieć wobec świata świadomość misji i odpowiedzialności „w świadczeniu i niesieniu nowego światła Ewangelii” – przypomniał Benedykt XVI.

Oprac. PP

Całe rozważanie papieskie można przeczytać na stronie Kosciol.Wiara.pl

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web