Biskup zaleca troskę o materię Eucharystii

2 stycznia 2012 13:41Komentowanie nie jest możliweViews: 159

Biskup łomżyński Janusz Stepnowski przestrzegł przed kupowaniem z niepewnych źródeł chleba używanego do konsekracji. Chleb z dodatkiem utrwalaczy może powodować wątpliwości co do ważności Eucharystii.

Swój apel bp Stepnowski skierował 22 grudnia 2011 r., już trzy dni po swoim ingresie do katedry łomżyńskiej. Można więc przyjąć, że większa dbałość o szacunek wobec konsekrowanych postaci oraz poprawność i ważność liturgii będzie jednym z priorytetów nowego biskupa diecezjalnego.

Bp Stepnowski przypomniał słowa bł. Jana Pawła II, który w encyklice Ecclesia de Eucharistia napisał: „Kościół żyje dzięki Eucharystii… Eucharystia jest czymś najcenniejszym, co Kościół posiada… Tym się tłumaczy wielka troska, jaką Kościół zawsze otaczał tajemnicę Eucharystii”.

W swoim apelu biskup przypomniał także, że w 2001 r. papież Jan Paweł II wydał motu proprio Sacramentorum sanctitatis tutela, gdzie do szczególnie ciężkich przestępstw została zaliczona tzw. symulacja w sprawowaniu Eucharystii. Jednym z powodów nieważności Eucharystii jest właśnie niezachowanie dyscypliny kościelnej dotyczącej jej materii.

Kodeks prawa kanonicznego – przypominał dalej biskup Stepnowski – mówi, że „chleb winien być czysto pszenny i świeżo upieczony” (kan. 924 §2).

Zalecił, by hostie i komunikanty były nabywane w klasztorze Sióstr Benedyktynek w Łomży, który od wieków jest ośrodkiem wytwarzającym pewną materię Eucharystii. „Dla nas kapłanów nie powinna być obojętna nawet atmosfera, w jakiej materia Eucharystii jest wytwarzana: to nie tylko zwykła produkcja. Siostry przy tej pracy modlą się nieustannie za nabywających i później komunikujących. W ten sposób już sama materia Eucharystii jest uświęcona modlitwą Sióstr” – podkreślił bp łomżyński.

Bp Janusz Stepnowski ur. się w 1958 r. w Ostrołęce. W 1985 r. otrzymał święcenia kapłańskie – przygotowanie do święceń odbył w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Od 1989 r. pracował w Kongregacji ds. Biskupów. 11 listopada br. Benedykt XVI mianował go biskupem łomżyńskim. Konsekracji biskupiej udzielił mu kard. Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów.

Oprac. PP

Cały list bpa Stepnowskiego można przeczytać tutaj.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web