Benedykt XVI pielgrzymuje do Meksyku i na Kubę

23 marca 2012 12:56Komentowanie nie jest możliweViews: 194

Dziś, w piątek 23 marca, papież Benedykt XVI rozpoczyna swoją podróż apostolską do Meksyku i na Kubę. Obecna wizyta w Ameryce Łacińskiej jest już 23. podróżą apostolską obecnego papieża.

Samolot z papieżem na pokładzie odleciał dziś o godzinie 9.50 z rzymskiego lotniska Fiumicino. Papież wyląduje w Meksyku o 23.30 czasu polskiego (16.30 czasu miejscowego) na międzynarodowym lotnisku Guanajuato w Silao, gdzie odbędzie się ceremonia powitania ojca świętego przez władze kościelne i państwowe kraju.

Podróż zakończy się w środę czasu miejscowego. Planowo papież ma powrócić do Rzymu w czwartek 29 marca ok. godziny 10.15.

Gdy w grudniu poprzedniego roku Benedykt XVI zapowiadał swoją podróż, podkreślił, że jej celem jest głoszenie w Meksyku i na Kubie słowa Chrystusa. Mówiąc wówczas o terminie pielgrzymki, który wypada na krótko przed Wielkanocą, papież wyjaśniał: „Opieram się na przekonaniu, że jest to świetny czas dla ewangelizacji z silną wiarą, żywą nadzieją i żarliwą miłością”.

Najważniejsze punkty wizyty

Najważniejszym punktem wizyty w Meksyku będzie Msza święta, którą Benedykt XVI odprawi w niedzielę 25 marca o godzinie 10.00 (18.00 czasu polskiego) w parku Bicentenario w León. Na sobotni wieczór planowane jest krótkie spotkanie z dziećmi. Z kolei w niedzielę o 18.00 papież odprawi nieszpory z biskupami Meksyku i Ameryki Łacińskiej w katedrze Matki Bożej Światła w León. Ojciec święty pozostanie w Meksyku do poniedziałku, skąd w godzinach południowych odleci na Kubę.

Benedykt XVI wyląduje w Santiago de Cuba 26 marca o 14.00 (godzina 21.00 czasu polskiego). Tego samego dnia o 17.30 na placu Antonio Maceo w Santiago de Cuba papież odprawi Mszę świętą z okazji 400. rocznicy odnalezienia figury Matki Bożej Miłosierdzia z Cobre. We wtorkowy wieczór ojciec święty spotka się z Przewodniczącym Rady Państwa i Rady Ministrów Kuby – Raúlem Castro. W środę 28 marca o godzinie 9.00 (16.00 czasu polskiego) papież odprawi Mszę świętą w Hawanie na Plaza de la Revolución. O 17.00 czasu kubańskiego papież odleci do Rzymu.

Bł. Jan Paweł II na Kubie i w Meksyku

W 1998 r. Kubę odwiedził papież bł. Jan Paweł II, ale wówczas reżim komunistyczny trwał jeszcze w najlepsze, podczas gdy ostatnio obserwujemy w tym kraju znaczące przemiany, także dotyczące publicznego wyznawania kultu.

Meksyk to drugie co do liczebności (po Brazylii) państwo Ameryki Łacińskiej. Bł. Jan Paweł II odwiedzał ten kraj czterokrotnie, w tym podczas swojej pierwszej podróży apostolskiej w styczniu 1979 r., zaplanowanej jeszcze przez papieża Pawła VI. Kolejne podróże polskiego papieża do Meksyku odbyły się w latach 1990, 1993, 1999, 2002.

Spośród krajów Ameryki Łacińskiej Benedykt XVI za czasów swego pontyfikatu odwiedził wcześniej jedynie Brazylię, podczas swojej 6. podróży apostolskiej w maju 2007 r.

Szczegółowy program pielgrzymki na stronie eKAI.pl.

Oprac. PP