Renowacje dóbr sakralnych

22 lipca 2012 06:00Komentowanie nie jest możliweViews: 1329

Rafał Stachurski / Argentum

Korony i koszulki na obrazy, ikony, okolicznościowe kielichy, monstrancje, insygnia władzy kościelnej, uczelnianej, samorządowej (łańcuchy, berła, sygnety), herby rodowe, szlacheckie, herby miast z pieczęciami lakowymi, miedzioryty, statuetki, medale itp. – te i wiele innych rzeczy może odnowić lub wytworzyć dla Ciebie grupa doskonale wykwalifikowanych specjalistów z firmy Argentum.

Znaczące osiągnięcia firmy to m.in. wykonanie:

• kopii kielicha i pateny Konrada Mazowieckiego z XIII w. ze skarbca Katedry Płockiej,

• kopii (zmniejszonej) Hermy św. Zygmunta z XIII w. ze skarbca Katedry Płockiej,

• kopii relikwiarza z XVI w. dla kościoła w Pradze (Czechy),
  • kielicha mszalnego z motywem drzewa dla Parafii w Św. Lipce,
  • renowacji XVIII-wiecznej monstrancji dla katedry w Rydze (Łotwa),
  • korony i aureoli dla obrazu Matki Bożej Królowej w Gdyni.

Obok fotografia wykonana podczas pracy nad zamontowaniem koron:

Obraz został zdjęty z ołtarza. Najpierw przymocowana została srebrna aureola (precyzyjne jej dopasowanie ułatwił przygotowany szablon). Na aureolę ks. bp Sławoj Leszek Głódź miał nałożyć złote korony. By w dzień uroczystości (14 sierpnia) obyło się bez niespodzianek, przeprowadzono próbę nakładania koron. Dzięki temu można podziwiać ich piękno i to, jak znakomicie komponują się z wizerunkiem Dzieciątka Jezus i Jego Matki. Na koniec obraz wrócił na swe miejsce.

Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj: http://www.gdynia.franciszkanie.pl/2011/07/korony-gotowe/

Zapraszamy też do obejrzenia krótkiej relacji z uroczystości koronacji:

Jak wykonywane są nasze prace?

Prace wykonywane są z różnych metali: brąz, mosiądz, srebro, złoto. Możliwość zdobienia kamieniami naturalnymi czy syntetycznymi, emalią, oksydą itp. Stosujemy różne techniki wytwarzania: odlewanie na tracony wosk, trybowanie – repusowanie, cyzelowanie, grawerowanie, drykowanie, galwanoplastyka.

Wszystkie prace renowacyjne wykonywane są z zachowaniem zarówno dawnych, jak i najnowocześniejszych technik wytwórczych, w indywidualnych przypadkach w konsultacji z wybitnymi historykami sztuki.

Wsparcie najnowszych technologii informatycznych pozwala precyzyjnie projektować wszelkie prace.

Przy pracy, żyrandole:

Do srebrzenia i złocenia przedmiotów z metali szlachetnych wykorzystuje się proces elektrolizy. Jednak zanim możemy przystąpić do samego pokrycia elementu powłoką galwaniczną, musimy najpierw przygotować się do tego.

Przygotowanie przedmiotu

Przygotowanie przedmiotu, który ma być poddany wstępnej obróbce mechanicznej oraz przygotowaniu chemicznym. Obróbka mechaniczna polega na:

• usunięciu starych powłok,
  • usunięciu powstałych korozji,
  • uzupełnieniu brakujących elementów,
  • polerowaniu do uzyskania gładkiej powierzchni.

Następnie wykonuje się tzw. przygotowanie chemiczne. Powierzchnia metalu jest przed srebrzeniem uaktywniana w procesach odtłuszczania chemicznego, elektrochemicznego i trawienia.

Dopiero tak przygotowany przedmiot możemy poddać procesowi nazywanemu srebrzeniem czy złoceniem.

Srebrzenie, złocenie

Właściwie przygotowany przedmiot jest zanurzany w wannie zawierającej odpowiednio przygotowane roztwory zawierające jony srebra lub złota.

Następnie do wanny podłączany jest prąd stały o konkretnym napięciu. Podczas przepływu prądu następuje osadzenie jonów srebra lub złota na obrabianym przedmiocie.

Grubość warstwy reguluje się podanym odpowiednio napięciem na wannę i czasem procesu.

Kadra

Sama znajomość opisanych wyżej procesów nie wystarczy jednak do profesjonalnego wykonania renowacji. Potrzebna jest do tego wyspecjalizowana kadra pracowników działu Galwano oraz sprzęt niezbędny do wykonania wszelkich obróbek chemicznych. Nasza kadra to doświadczona, doskonale wykształcona grupa specjalistów, która do każdego przedmiotu poddawanego renowacji podchodzi indywidualnie. Pracują oni na doskonałym sprzęcie kompletowanym również w oparciu o najnowocześniejsze technologie.

Argentum – Biżuteria

Oprócz wykonywania renowacji firma Argentum wykonuje również biżuterię. Poniżej krótka prezentacja filmowa:

Na tym polu swojego działania firma ARGENTUM współpracuje z amerykańską marką TIFFNY&Co.

Na indywidualne zamówienia wykonujemy również sygnety.

Argentum Renowacje
Zwrócić może się do nas każdy, kto chciałby wytworzyć, odnowić, pozłocić czy naprawić jakiekolwiek metalowe przedmioty lub argenteria. Posiadamy własną sieć kurierów, którzy gratis odbierają od osób zainteresowanych przedmioty do renowacji lub wyceny.
Kontakt: Argentum Renowacje, tel. 24 27 72 945 lub poprzez stronę internetową www.argentum-renowacje.pl.