Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej

1 października 2011 21:44Komentowanie nie jest możliweViews: 1023

Matka Boża Różańcowa. Obraz z Sandomierza

Październik to miesiąc, w którym szczególnie często sięgamy po różaniec. Kościół obchodzi też specjalne wspomnienie Matki Bożej Różańcowej, które przypada 7 października.

Trzeba zresztą zaznaczyć, że dzień Matki Bożej Różańcowej wcześniej został wprowadzony do kalendarza liturgicznego, a szczególne miejsce modlitwy różańcowej w październiku było niejako późniejszym rozszerzeniem kultu Matki Bożej Różańcowej na cały miesiąc.

Dzień 7 października jest rocznicą bitwy pod Lepanto, która odbyła się w 1571 r. Ówczesny sułtan Selim II planował podbić całą Europę i na jej terenie zaprowadzić wiarę muzułmańską. Pod Lepanto flota Imperium Osmańskiego została rozbita przez państwa Świętej Ligi skupione wokół Państwa Kościelnego.

Rzecz działa się za czasów, gdy na stolicy Piotrowej zasiadał jeden z największych papieży ostatniego pięćsetlecia (za jego czasów podjęto najważniejsze decyzje Soboru Trydenckiego i uporządkowano obrządek rzymski), dominikanin, św. Pius V. Jako gorący czciciel Matki Bożej, kiedy miał już świadomość zbliżającej się wojny, gorąco modlił się do Maryi, właśnie odmawiając różaniec. Miał wówczas wizję: zobaczył wielkie floty przygotowujące się do starcia pod Lepanto oraz Maryję, która patrzyła na papieża spokojnym wzrokiem. Jak później udało się ustalić, w chwili gdy Święty papież Pius doznał owej wizji, wiatr nad Lepanto niespodziewanie zmienił się, zapewniając zwycięstwo wojskom Ligi. Bitwa została wygrana w zaledwie kilka godzin.

Jako dziękczynienie Matce Bożej, papież Pius V uczynił dzień 7 października świętem Matki Bożej Zwycięskiej. Święto to mogło być obchodzone w kościołach, przy których istniały bractwa różańcowe. Rok późnej, decyzją papieża Grzegorza XIII, zmieniono nazwę tego dnia liturgicznego na Święto Różańca.

Niespełna półtora wieku później, w 1716 r., wojska chrześcijańskie po raz kolejny odparły ofensywę turecką, tym razem zwyciężając pod Belgradem. Wówczas papież Klemens XI, w podzięce Maryi za odniesione zwycięstwo, rozszerzył obchodzenie święta na cały Kościół. Dopiero zaś w roku 1885 papież Leon XIII, podnosząc rangę święta, a przede wszystkim modlitwy różańcowej, zalecił by odmawiana była ona w kościołach codziennie przez cały miesiąc październik.

Zarówno na świecie, jak i w naszym kraju istnieje wiele sanktuariów, w których maryjny kult różańcowy jest szczególnie gorący. Miejsca kultu związane są często z zakonem dominikańskim, w którego duchowości różaniec zajmował niezwykle ważne miejsce. Na wagę i moc modlitwy różańcowej zwracała uwagę Matka Najświętsza podczas dwóch najważniejszych objawień maryjnych ostatnich wieków: w Lourdes oraz w Fatimie.

W miesiącu październiku szczególnie warto pamiętać, że modlitwa różańcowa jest jedną z najskuteczniejszych modlitw, dzięki której nasi przodkowie wypraszali wiele niezwykłych łask przez wstawiennictwo Maryi. Miłość do Matki Bożej Różańcowej jest jednym z wyróżników prawdziwej, tradycyjnej, głębokiej katolickiej wiary.

Najświętsza Maryjo Zwycięska, wspomagaj nas w naszych codziennych bojach toczonych z szatanem, grzechem, własnymi słabościami. Królowo Różańca Świętego, opiekuj się nami, naszymi bliskimi, udzielaj nam wszystkim potrzebnych łask, o które tak bardzo, szczególnie w tych dniach, chcemy prosić. Najświętsza Maryjo Panno Różańcowa, módl się za nami.

Paweł Pomianek

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web